Więcej zabawy w dzielnicach

0
844

Bujaki, huśtawki, zjeżdżalnie, trampoliny, piaskownice – place zabaw to prawdziwy raj dla dziecięcej wyobraźni. I bardzo dobry temat na projekt Budżetu Obywatelskiego!

Mieszkańcy i mieszkanki to wiedzą, bo organizacja nowych miejsc zabawy i renowacja już istniejących to popularne wnioski. Wciąż jest jednak pole do manewru! Jeśli ktoś poszukuje inspiracji lub pomocy w przygotowaniu wniosku, może wziąć udział w Maratonie Pisania Projektów.

Zaczynamy Budżet Obywatelski 2022

Mieszkańcy i mieszkanki Gdyni już dziewiąty rok z rzędu mogą przygotowywać swoje projekty zmian i urozmaicenia życia w dzielnicach oraz na poziomie miejskim. Obecnie trwa – do 21 lutego włącznie – etap składania wniosków BO2022. Inicjatywy miejsce powinny dotyczyć ochrony klimatu i środowiska. Z kolei projekty dzielnicowe mogą zawierać się w dziewięciu różnych kategoriach: edukacji, komunikacji i organizacji ruchu, kultury, przestrzeni publicznej, sport i rekreacja, zdrowie i polityka społeczna oraz zieleń i ochrona środowiska.

Jednymi z najpopularniejszych tematów w kategorii sport i rekreacja jest tworzenie nowych placów zabaw i remonty już istniejących. Dotąd zrealizowanych zostało aż 27 tego typu inicjatyw, a w realizacji jest 14 kolejnych. Tym samym dzieci mogą już bawić się m.in. na nowym placu zabaw przy ul. Gryfa Pomorskiego na Wielkim Kacku, ul. Dedala na Babich Dołach, czy ul. Romanowskiego na Pogórzu i innych. Warto więc pamiętać, że w mieście są jeszcze place zabaw, które mogą stać się tematem wniosków w Budżecie Obywatelskim, to:

przy ul. Biskupa Dominika, Wzg. Św. Maksymiliana
Bulwar Nadmorski, Wzg. Św. Maksymiliana
przy ul. Necla 6, Kamienna Góra
Park Marii i Lecha Kaczyńskich – taras środkowy, Kamienna Góra
Park Marii i Lecha Kaczyńskich – taras dolny, Kamienna Góra
przy ul. Wrocławskiej, Orłowo
Park Marysieńki, Orłowo
przy ul. Miłej, Mały Kack
przy ul. Radosnej, Wielki Kack
przy ul. Narcyzowej, Witomino
przy ul. Pogodnej, Witomino
przy ul. Rolniczej, Witomino
przy ul. Amona, Chwarzno-Wiczlino
przy ul. Piekarskiej, Obłuże
przy ul. Zielonej, Oksywie
przy ul. Dickmana, Oksywie
przy ul. Bławatnej, Pustki Cisowskie-Demptowo
przy ul. Okrzei, Grabówek

Przygotowując projekt przebudowy lub remontu placu zabaw należy tym samym pamiętać o warunkach, które dotyczą wszystkich projektów – to ogólnodostępność, a także możliwość korzystania z efektów realizacji projektów przez osoby o alternatywnej motoryce i sensoryce, celowość i gospodarność projektu, zgodność z zasadami współżycia społecznego oraz kompletność. Podstawą jest wypełnienie i wysłanie formularza wniosku oraz listy poparcia mieszkańców dzielnicy. Wszystkie formularze dostępne są do pobrania na stronie internetowej www.bo.gdynia.pl.

Tym samym oba warianty uwzględniają zastosowanie zasady projektowania dostępnego dla wszystkich mieszkańców. W wariancie podstawowym przyjęto szacunkowy koszt w oparciu o urządzenia ze średniej półki cenowej, przy wariancie rozszerzonym – z wysokiej półki cenowej. Ceny uwzględniają przygotowanie projektu, dostawę i montaż urządzeń zabawowych oraz wyposażenia dodatkowego. To np.: ławki, kosze, ogrodzenie, a także wykonanie różnego rodzaju nawierzchni w obrębie placu i poza nim (o ile będzie taka potrzeba).

Każdy, kto chciałby skorzystać z pomocy w przygotowaniu wniosku – placu zabaw lub innego – może wziąć udział w Maratonie Pisania Projektów. Spotkanie online z urzędnikami odbędą się w sobotę, 12 lutego. Na konsultacje trzeba się wcześniej zapisać, co pozwoli na umówienie spotkania z urzędnikami odpowiednich wydziałów i jednostek Urzędu Miasta.

Chęć udziału można zgłosić na trzy sposoby: mailem na adres bo@gdynia.pl, telefonicznie pod numerem: 58 727 39 10, w wiadomości prywatnej do profilu Facebook Budżet Obywatelski Gdynia.

Oprac. Łukasz Strzałkowski