Rzeźba gdyńskiej artystki zachwyciła

0
898

Dzięki niezwykłemu zbiegowi okoliczności, warsztatom w Młodzieżowym Domu Kultury i talentowi, dziś możemy być dumni, że rzeźba młodej gdyńskiej artystki zachwyciła jury prestiżowego ogólnopolskiego konkursu.

Ta historia rozpoczęła się cztery lata temu. Małgorzata Kotłowska, magister sztuki po orłowskim plastyku i gdańskiej ASP rozpoczęła wtedy pracę w Młodzieżowym Domu Kultury w Gdyni – zaczęła prowadzić jedną z artystycznych pracowni tej placówki. I dokładnie w tym samym czasie w progach MDK’u pojawiła się Amelia Sabatowska, wtedy jeszcze nastolatka, która koniecznie chciała wziąć udział w zajęciach artystycznych. Początkowo miejsc nie było, ale po niedługim czasie udało się przyjąć młodą artystkę w szeregi podopiecznych MDK’u.

Głowa Paderewskiego

Dla Amelii sztuka stała się odskocznią od codziennego życia. Przez 4 lata Amelia rozwijała swoje umiejętności pod okiem pani Małgorzaty, o której mówi, że w subtelny sposób potrafi przekazać co w danej pracy można zmienić. Amelia rysowała, malowała, ale postanowiła spróbować nowej techniki – rzeźby właśnie.

Elżbieta Cupiał, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni w pewnym momencie podsunęła obu artystkom pomysł wzięcia udziału w konkursie. I tak zaczęło powstawać popiersie Ignacego Jana Paderewskiego.

Amelia poświęciła trzy soboty na wykonanie pracy. W przerwach Paderewski czekał na kolejne detale swojego wizerunku przykryty wilgotną ściereczką i okutany w foliowy worek, aby materiał, z którego powstawała jego podobizna, nie wysechł. Przez te kilka intensywnych dni wizerunek nabierał charakteru, pojawił się mars na czole, a oczy zaczęły spoglądać spod wyraźnych brwi. Gdzieś pomiędzy kolejnymi kawałkami gliny twarz kompozytora nabrała stanowczości, a jednocześnie zaznaczyła się na niej dynamika tworzenia pracy. Tu i tam odcisk szpachelki, gdzie indziej skóra ugładzona palcami. Ponownie do pomocy przystąpiła pani Małgorzata tworząc odlew. Gliniana głowa została pokryta gipsową formą. Kiedy wyschła formę zdjęto i odlano z niej pozytyw rzeźby. To były trzy kolejne dni ciężkiej pracy. Efekt działań obu pań został wyróżniony na ogólnopolskim konkursie.

Konkurs

W czerwcu tego roku Amelia Sabatowska, wówczas 17-latka, teraz już absolwentka II LO w Gdyni a zarazem podopieczna Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni zdobyła wyróżnienie podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Ignacy Jan Paderewski. Jej rzeźba przedstawiająca Ignacego Jana Paderewskiego została wyróżniona wśród ponad 1000 prac, z dziewięciu różnych kategorii, nadesłanych na konkurs z 12 krajów. Tematy konkursowe dotyczy różnych sfer aktywności Paderewskiego, m.in. jako: pianisty i wirtuoza, kompozytora, polityka, męża stanu i filantropa, mecenasa sztuki i architektury, inspiracji dla twórców. Celem konkursu było przybliżenie uczniom sylwetki Ignacego Jana Paderewskiego, jego działalności politycznej, wkładu w odzyskanie niepodległości, a także zainteresowanie młodych ludzi jego twórczością artystyczną.

Konkurs zorganizowało Kuratorium Oświaty w Poznaniu we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. W przygotowanie przedsięwzięcia włączyły się także Akademia Muzyczna w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Patronat nad konkursem objął Minister Edukacji i Nauki i w jego imieniu na gali finałowej wystąpił wiceminister Tomasz Rzymowski.
W zakamarkach pracowni

Amelia to jedna z wielu uzdolnionych młodych gdynianek i gdynian, którzy przekroczyli progi pracowni pani Małgorzaty. Pod okiem artystki młodzi rozwijają umiejętności rysunku, malarstwa i rzeźby. Często przygotowują się pod kątem egzaminów do szkół plastycznych, przede wszystkim naszego orłowskiego plastyka. Pani Małgorzata o swojej pracy w MDK’u mówi, że to praca, w której może realizować pasje. W zakamarkach pracowni nie brakuje więc przejawów jej twórczości. Czarny worek skrywa powstającą dziecięcą głowę, ścianę zdobi kolorowa łąka – rysunek przygotowany dla odprężenia. Znajdą się też szkice, również te wykonane przez młodych.

Oprac. Martyna Rodzik