Rocznica wprowadzenia stanu wojennego

0
907

39 lat temu na ulice polskich miast wyjechały czołgi, pojazdy opancerzone i wozy bojowe. Władze komunistyczne wprowadziły w całym kraju stan wojenny.

 

Działacze opozycji i „Solidarności” zostali zatrzymani, a potem internowani. W rocznicę tamtych wydarzeń w Gdyni w symboliczny sposób uczczono ofiary stanu wojennego. W niedzielę, 13 grudnia na znak pamięci przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska złożyła kwiaty pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego w Gdyni.

Gdynia pielęgnuje pamięć o ofiarach stanu wojennego. Każdego roku okazją do tego były oficjalne uroczystości, które gromadziły świadków tamtych dni, władze miasta i mieszkańców. Tym razem, ze względu na stan pandemii, obchody nie mogły się odbyć w tradycyjnej formie. Nie zabrakło jednak symbolicznego oddania hołdu. W samo południe, na znak pamięci, Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta, w imieniu władz miasta oraz gdynian, złożyła wieniec i znicze pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego przy ul. Pułaskiego.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Oficjalnie stan wojenny wprowadzono z powodu pogarszającej się sytuacji gospodarczej w kraju oraz zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego w okresie zimowym. Jednak prawdziwym celem akcji była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratyzacyjnych, które w sierpniu 1980 roku zainicjowała „Solidarność”. Przeciwko manifestantom wystawiono ponad 100 tys. uzbrojonych żołnierzy i funkcjonariuszy. Rozpoczęły się zatrzymywania działaczy opozycji i „Solidarności”. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tysięcy osób.

W celu wprowadzenia stanu wojennego zmobilizowano ok. 80 tys. żołnierzy, 30 tys. funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Użyto 1 750 czołgów, 1 400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty oraz ponad 9 tys. samochodów. Podczas tłumienia protestów padli zabici i ranni. Stan wojenny trwał od 13 grudnia 1981 do 22 lipca 1983 roku. Do 1990 roku w wyniku represji, ciężkich pobić i ran postrzałowych zmarło ponad 100 osób.

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Amelia Bielska