Rekordowe Pola Nadziei na Pomorzu

0
782

Zakończyły się tegoroczne Pola Nadziei na Pomorzu. Mimo nietypowej – ograniczonej przez pandemię – formy zbiórki, zebrano 334 tysiące złotych.

 

To wynik, który znacznie przerósł oczekiwania organizatorów. Pieniądze to ważne wsparcie dla hospicjów, które zapewniają opieką ciężko chorym dorosłym, nieuleczalnie chorym dzieciom oraz ich bliskim.

Tegoroczne Pola Nadziei na Pomorzu odbywały się w zmienionej formule. Wynikało to z pandemicznych ograniczeń, które uniemożliwiały prowadzenie zbiórki w tradycyjnej formie. Główna jej część obyła się w dniach od 19 kwietnia do 2 maja – wtedy też funkcjonowały witualne skarbonki, do których składać można było datki. Tradycyjna kwesta prowadzona była w bardzo ograniczonym wymiarze na terenie wybranych parafii, szkół i przedszkoli. Skarbonki z charakterystycznym żonkilem, symbolem nadziei, stanęły także w firmach i sklepach na terenie województwa pomorskiego.

Zakładany cel był skromniejszy niż zwykle. Organizatorzy chcieli uzbierać 100 tys. złotych. Końcowy wynik przerósł ich najśmielsze oczekiwania, bowiem zgromadzono aż 334 tysiące złotych.

Pola Nadziei to akcja organizowana każdej wiosny w wielu miastach Polski. Na Pomorzu włączają się w nią m.in. Gdynia, Gdańsk, Sopot, a także Rumia, Reda, Malbork, Kosakowo, Żarnowiec czy Pruszcz Gdański. Celem inicjatywy jest pozyskanie finansowego wsparcia dla hospicyjnej opieki nad nieuleczalnie chorymi dziećmi i dorosłymi u kresu życia. Nie można jednak zapominać o celu edukacyjnym i wspólnotowym, który jest równie ważny. Pola Nadziei propagują ideę wolontariatu, a także zwracają uwagę na potrzeby osób cierpiących.

Poza wirtualnymi skarbonkami i tradycyjnymi kwestami prowadzono również szereg aktywności. Około 1000 osób wzięło udział w zabawie-challange’u w mediach społecznościowych. 25 kwietnia swoją premierę miała Pola Nadziei na Pomorzu TV – internetowa telewizja, dzięki której można było zajrzeć do pomorskich hospicjów, posłuchać ciekawych rozmów z lekarzami i pielęgniarkami. Na antenie można było obejrzeć koncerty Adama Kalinowskiego, finalisty The Voice of Poland oraz Magdaleny Gawin z przyjaciółmi, podczas którego artyści zaśpiewali piosenki m.in. Krzysztofa Krawczyka i Zbigniewa Wodeckiego. Tego dnia swoją premierę miała także oficjalna piosenka Pól Nadziei na Pomorzu 2021 „Nadzieja ma”, którą stworzyli studenci Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Piosenkę skomponował i zaśpiewał Paweł M. Orłowski. Z kolei w dniach 23-25 kwietnia można było wziąć udział w marszobiegu „Żonkilowa droga”.

Pola Nadziei na Pomorzu organizują wspólnie: Fundacja Hospicyjna prowadząca Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Fundacja Hospicjum Pomorze Dzieciom, Fundacja Pomorskie Hospicjum dla Dzieci, Dom Hospicyjny Caritas im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynowa Przystań” oraz Stowarzyszenie Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio.

Oprac. Amelia Bielska