Pociąg do Miasta” ruszył w podróż po Gdyni

0
600

Siedem dni spotkań ze sztuką i wielka porcja artystycznych wrażeń. W Gdyni wystartowała 9. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „Pociąg do miasta”.

W jego ramach swoje przedstawienia zaprezentuje siedem teatrów offowych z całej Polski. Pierwszy pokaz za nami. Na dobry początek publiczność mogła obejrzeć „Rodzanice” Akademii Głosów Tradycji i Teatru Stajnia Pegaza. W najbliższych dniach w różnych dzielnicach Gdyni zagoszczą artyści i spektakle, które skupiają się na poszukiwaniu korzeni i skłaniają do refleksji nad bogatą historią naszego pochodzenia.

„Pociąg do miasta” to wydarzenie, za sprawą którego miejskie przestrzenie stają się scenografią teatralną i tłem dla artystów. W różnych miejscach Gdyni można oglądać przedstawienia w wykonaniu siedmiu teatrów offowych z całej Polski. Tym razem temat przewodni wydarzenia to „Stacja WiejskoMiejska”, a spektakle zawitają m.in. do Śródmieścia, Orłowa, Kamiennej Góry, Babich Dołów czy Karwin. Tegoroczne przedstawienia poruszają aktualne tematy, ale przy tym nie zrezygnują ze słowiańskiego ducha. Mają skłonić do refleksji nad naszą tożsamością i jej wpływem na aktualne aspekty życia, a także do poszukiwania odpowiedzi, jak daleko sięgają nasze korzenie we współczesnym świecie. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.

Letni festiwal teatralny rozpoczął się w poniedziałek, 7 sierpnia. Zainaugurował go pokaz „Rodzanic” na podstawie fragmentów „Kraboszek” Barbary Piórkowskiej i w reżyserii Ewy Ignaczak. Spektakl w wykonaniu Akademii Głosów Tradycji i Teatru Stajnia Pegaza wystawiono przy pałacu Thymiana na Babich Dołach. To sztuka skupiona na kobiecie i jej życiu wypełnionym powinnościami, wdrukowaną od pokoleń świadomością o jej społecznej roli. A wszystko w atmosferze czułości, słowiańskich wierzeń i świata przyrody przeplatającego się z ciężką do udźwignięcia codziennością.

„Pociąg do Miasta” już zaprasza na swój pokład, ale dopiero nabiera rozpędu. Festiwalowe prezentacje potrwają do 13 sierpnia.

W środę, 9 sierpnia o godz. 21.00 na placu targowym przy Hali Rybnej (ul. Wójta Radtkego 36) odbędzie się pokaz „Czarownic” Magdaleny Drab w reżyserii Karoliny Kowalczyk. Spektakl przedstawi Teatr Układ Formalny z Wrocławia. Bohaterkami sztuki są trzy czarownice, które niezależnie od dzielących je rzeczy, solidaryzują się, by odbyć sabat nad światem pełnym nienawiści, przemocy i poniżenia. Całość tworzy przestrzeń do dialogu i dyskusji o solidarności w przeciwstawianiu się tworzeniu kolejnych klisz oraz wzorców kobiecości.

Z kolei w czwartek, 10 sierpnia o godz. 19.00 i 21.00 przy Klubie Muzycznym „Ucho” zobaczymy Teatr Łątek z Supraśla. Pokaże on „Matecznik” – spektakl inspirowany albumem fotograficznym Wiktora Wołkowa oraz tekstami Edwarda Redlińskiego. Przedstawienie wyreżyserował Krzysztof Zemło. Spektakl to podróż do miejsc, krajobrazów, okoliczności, historii z Podlasia, których już w większości nie ma. Czas zawirował. Niepostrzeżenie z naszego krajobrazu znikły stogi siana, snopki zboża, płoty zrobione z drewnianych żerdzi, wozy z sianem. Ławki przed posesjami, na których siadali miejscowi, patrzyli na świat i starali się go zrozumieć, są już w większości puste. „A może wszystko to jest ….tylko inaczej”.

W piątek, 11 sierpnia zaplanowano pokaz przedstawienia „Czekając na Otella” w reżyserii Jana Naturskiego. Zaprezentuje je warszawski Teatr Ekipa. Pokaz wystartuje o godz. 21.00 w amfiteatrze przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 (ul. Chwaszczyńska 26). Będzie to komedia o marzeniu, przekleństwie, teatrze i ojczyźnie. Dwóch aktorów o afrykańskim pochodzeniu spotyka się na przesłuchaniu do tytułowej roli w „Otellu” Williama Szekspira. Obaj znają tekst sztuki na pamięć, mają przeanalizowane każde słowo. Towarzyszy im pianista, będący zarazem uczestnikiem i świadkiem wydarzeń na scenie. Spotkanie w takich okolicznościach staje się pretekstem do przyjrzenia się sobie, analizy własnej tożsamości, zbadania swoich korzeni rozpiętych pomiędzy dwoma kontynentami.

Natomiast w sobotę, 12 sierpnia o godz. 21.00 Studio Sztuki Bogusława Słupczyńskiego z Cieszyna pokaże „Polaniarzy”. Spektakl w reżyserii Bogusława Słupczyńskiego będzie można zobaczyć na placu przy Automobilklubie Morskim (ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 28). Polaniarskie życie to dla twórców spektaklu pretekst do opowieści o Polsce XX wieku, o roli mężczyzny, o prawdziwej pracy i beznadziejności ludzkich usiłowań, o trudnej historii, która staje się życiowym fatum. Jednak przede wszystkim jest to opowieść o miłości, czasami chropawej i brudnej, ale na pewno prawdziwej.

Festiwalowe prezentacje zakończy Fundacja Orbis Tertius – Trzeci Teatr Lecha Raczaka z Poznania. W niedzielę, 13 sierpnia o godz. 21.00 na polanie przy stanicy harcerskiej (ul. bolesława Prusa 9-11) grupa wystawi spektakl „Misterium Buffo” Daria Fo w reżyserii Lecha Raczaka. To najgłośniejsze i najbardziej emblematyczne przedstawieniem Daria Fo, człowieka teatru, aktora, reżysera i dramaturga, laureata literackiego Nobla w roku 1997. Spektakl jest pełen miłości i podziwu do bohatera większości opowieści – Jezusa z Nazaretu, ale jednocześnie krytyki doczesnego kształtu zinstytucjonalizowanej religii, uwikłanej we władzę ziemską i eksponującej bogactwo i splendor.

Konkurs na recenzję

Organizatorzy zachęcają wszystkich miłośników teatru – niezależnie od wieku i doświadczenia – do spisywania teatralnych przygód, przeżyć i refleksji po obejrzeniu festiwalowych prezentacji.

Mogą to być teksty o dowolnej długości, które opisują wrażenia, ocenę gry aktorskiej, analizę czy ogólnie odczucia dotyczące poruszonego tematu. Bardziej dociekliwi krytycy mogą pokusić się o zgłębienie genezy dzieła i poszukiwania inspiracji, które poruszyły twórców przedstawienia. Ilość recenzji, które można zgłosić, jest nieograniczona. Twórcy najciekawszych z nich otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez festiwalowych partnerów.

Teksty z dopiskiem „Młoda Krytyka 2023” można przesyłać na adres e-mail: pociagdomiasta@teatrgdyniaglowna.pl. W wiadomości należy podać swoje imię, nazwisko oraz dane kontaktowe. Recenzje można wysyłać do 15 sierpnia.

Więcej informacji o konkursie znajdziemy na stronie internetowej Teatru Gdynia Główna.

Organizatorami festiwalu „Pociąg do Miasta” są Teatr Gdynia Główna oraz fundacja „Klinika kultury”. Projekt finansowany przez miasto Gdynia. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek objął honorowy patronat nad wydarzeniem.

Oprac. Małgorzata Trasna