Plac Wolnej Ukrainy

0
644

W czwartek, 28 kwietnia placowi na końcu ul. Armii Krajowej nadano nazwę Wolnej Ukrainy.

Odbyło się oficjalne odsłonięcie tablicy, którego dokonali prezydent Wojciech Szczurek oraz Oleksandr Plodystyi – konsul generalny Ukrainy w Gdańsku. Wydarzenie poprzedził koncert zespołu tanecznego „Sonechko” z Żytomierskiej Szkoły Sztuki Choreograficznej.

Gdynia nieustannie solidaryzuje się z Ukrainą i chce, aby obywatele tego kraju czuli się w naszym mieście jak najlepiej. W ostatnich dniach nasze miasto podjęło kolejne działania w tym kierunku. W środę, 27 marca gdyńscy radni podjęli uchwałę, dzięki której Gdynia i Żytomierz nawiążą partnerską współpracę. Oznacza to wspólną wymianę doświadczeń w zakresie gospodarki, rozwoju, przedsiębiorczości, transportu publicznego, nauki, turystyki czy kultury. Dlatego czwartkowy wieczór polsko-ukraińskiej przyjaźni otworzył koncert w Teatrze Muzycznym. Wystąpił zespół taneczny „Sonechko” z Żytomierskiej Szkoły Sztuki Choreograficznej. Grupa składa się z 40 utalentowanych tancerzy i artystów w różnym wieku. Zespół „Sonechko” rozpoczął charytatywne tournée po Europie. Promuje ukraińską kulturę, a przy okazji zbiera datki na rzecz ukraińskiej armii.

Artyści z Ukrainy zaprezentowali kompozycje choreograficzne, suity, miniatury oraz tańce narodów świata. Widzowie mogli podziwiać m.in. mazura czy układ z tamburynami. Nie zabrakło też ukraińskich tańców ludowych, takich jak pleskacz czy kozaczok. Występ zespołu oczarował gdyńską publiczność. Wiele osób wzruszyło się, patrząc na młodych artystów.

W przerwie koncertu gdyńscy radni zbierali datki do puszek. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup środków opatrunkowych dla szpitala w Żytomierzu.

Plac Wolnej Ukrainy

Następnie uczestnicy wydarzenia przeszli na plac na końcu ul. Armii Krajowej, między Muzeum Miasta Gdyni, Teatrem Muzycznym, parkiem Rady Europy a plażą. Decyzją Rady Miasta Gdyni miejsce to zyskało nazwę Wolnej Ukrainy. Wszystko dla uczczenia bohaterstwa narodu ukraińskiego, który z wielką determinacją walczy o przetrwanie swojego niepodległego państwa, i podkreślenia więzi, jakie połączyły nasze dwa wolne kraje w obliczu bezprzykładnej rosyjskiej agresji oraz jako wyraz potępienia dla barbarzyństwa, którego Rosjanie dopuszczają się w działaniach wymierzonych w ukraińską ludność cywilną, w tym dzieci.

Tablicę z nazwą placu odsłonili prezydent Wojciech Szczurek oraz Oleksandr Plodystyi, konsul generalny Ukrainy w Gdańsku.

Zaprezentowano również teledysk, który stworzył zespół „Granda” z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni. To cover wzruszającego utworu ukraińskiej artystki Tiny Karol – „Ukraina to Ty”.

Oprac. Mateusz Kalinowski