Park Centralny jest już projektem kompletnym. We wtorek, 29 sierpnia oficjalnie oddano do użytku ostatni, trzeci etap inwestycji i tym samym zakończono wszystkie prace.
Przypomnijmy, że pierwsze koncepcje i konsultacje społeczne, w których gdynianie wskazywali na oczekiwane funkcje i wyposażenie odbyły się jeszcze w 2017 roku. W 2019 do użytku oddano etap pierwszy, a rok później – etap drugi. Najbardziej kosztowna i wyczekiwania, główne ze względu na dodatkowe funkcje była właśnie część trzecia, która teraz jest już do dyspozycji gdynian.
Co znajdziemy na terenie rozciągającym się od skrzyżowania ulicy Świętojańskiej i alei Piłsudskiego aż do rozbudowanego skateparku, czyli w ramach trzeciego etapu? To mnogość zieleni, miejsc do wypoczynku i wydzielonych stref, w których znajdziemy propozycje konkretnych aktywności. Elementy, które złożyły się na trzeci etap Parku Centralnego w Gdyni: polana piknikowa, siedziska terenowe, staw biologiczny, zimowa ślizgawka, w którą będzie można przekształcić wodną sadzawkę (wraz z m.in. wypożyczalnią łyżew), fontanna, tor wrotkarski/rolkarski i trasa biegowa (domknięcie pętli z drugim etapem), pawilon gastronomiczny, parking podziemny dla 270 aut z kilkoma wejściami/wyjściami i pomieszczenia techniczne parku.
Parking podziemny
Pod „frontową” częścią parku, na terenie dawnego skweru Plymouth poniżej nowych nasadzeń skrył się duży, podziemny obiekt, który zawiera aż 270 miejsc parkingowych dla aut. Mieszkańcy (i wszyscy, który będą mieć taką potrzebę) będą mogli zaparkować tutaj taniej, niż w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania, a estetyka otoczenia oczyści się z zaparkowanych przy ulicach pojazdów. Co ważne, z okazji zakończenia prac i otwarcia trzeciego etapu najbliższe dni postoju będą darmowe.
O Parku Centralnym
Przypomnijmy, że prace związane z trzecim etapem Parku Centralnego w Gdyni ruszyły w pierwszej połowie kwietnia 2022 roku. Wykonawcą była wyłoniona w drodze przetargu firma Budimex. Koszt tej części inwestycji to 63,4 miliona złotych.
Wcześniej, w 2019 roku oddano do użytku pierwszą część nowego parku służącą spokojnej rekreacji, a w 2020 roku – etap drugi, przeznaczony miłośnikom bardziej aktywnego wypoczynku. We wspomnianych fragmentach Parku Centralnego poza zielenią, ścieżkami i małą architekturą znajdziemy też m.in. ogród sensoryczny, zewnętrzne siłownie, wybieg dla psów, duży plac zabaw dla najmłodszych, linowy plac zabaw, rozbudowany skatepark i multimedialną fontannę. Za koncepcję architektoniczo-urbanistyczną Parku Centralnego w Gdyni, która posłużyła za podstawę do późniejszych projektów budowlanych była odpowiedzialna pracownia Arch Deco z Gdyni.
Łącznie zagospodarowanie terenu na nowy park przyniosło nasadzenia aż 193 nowych drzew, ponad 24 tysięcy krzewów, ponad 6 tysięcy bylin oraz niebagatelną liczbę ponad 103 tysięcy kwiatów, traw ozdobnych, pnączy i innych roślin.
Źródło: gdynia.pl
Oprac. Małgorzata Trasna