Maraton Pisania Projektów 🗓

0
1492

Etap składania projektów do gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2023 trwa! Każdy, kto ma pytania, wątpliwości lub szuka inspiracji, może skorzystać ze wsparcia urzędników miejskich.

Projekt w gdyńskim Budżecie Obywatelskim może złożyć każdy mieszkaniec i mieszkanka niezależnie od wieku, miejsca zameldowania, a nawet obywatelstwa. Wystarczy, że zamieszkuje na stałe w naszym mieście. Podstawą – zarówno w przypadku inicjatywy dzielnicowej, jak i miejskiej – jest wypełnienie formularza wniosku oraz lista z podpisami mieszkańców popierających projekt.

Projekty dzielnicowe można składać w dwóch zakresach: tzw. dzielnicowym małym (obejmującym projekty o wartości do 20 tysięcy złotych) i dzielnicowym dużym (w ramach którego powstają projekty droższe, do 90% środków w puli dzielnicowej). Jest też możliwość składania projektów miejskich (o maksymalnej wartości pojedynczego projektu w wysokości 1 mln złotych).

W przypadku projektów dzielnicowych można składać projekty w kategoriach: komunikacja i organizacja ruchu, przestrzeń publiczna, sport i rekreacja, zdrowie i polityka społeczna, edukacja, zieleń i ochrona środowiska oraz kultura. Z kolei zakres projektów miejskich powinien mieścić się w obszarze tematycznym Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego, w tym m.in. zwiększenia zieleni w mieście, gospodarowania wodami opadowymi i działań edukacyjnych z nimi związanymi oraz ograniczenia emisji CO2 poprzez rozbudowę infrastruktury rowerowej.

Projekty dzielnicowe muszą dotyczyć konkretnej dzielnicy, a projekty miejskie odpowiadać na potrzeby mieszkańców więcej niż jednej dzielnicy oraz zakładać realizację działań ważnych z punktu widzenia całego miasta bądź jego znacznej części.

Formularze projektowe, instrukcje oraz inspiracje z poprzednich lat są dostępne na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego www.bo.gdynia.pl. Jeśli na jakimkolwiek z etapów pojawią się pytania lub wątpliwości, warto skorzystać z konsultacji z miejskimi urzędnikami. To te same osoby, które w kolejnych miesiącach będą weryfikować złożone propozycje przez mieszkańców.

Pomoc w wypełnieniu wniosku można uzyskać w Laboratorium Innowacji Społecznych oraz w wydziałach i jednostkach miejskich zaangażowanych w sprawdzanie i realizację projektów z Budżetu Obywatelskiego, korzystając z danych kontaktowych dostępnych na stronie www.bo.gdynia.pl.

Ponadto można wziąć udział w wydarzeniach dla autorów i autorek projektów BO2023.
* Maratony Pisania Projektów w soboty 4 i 11 lutego w godz. 10.00-16.00 w UrbanLabie przy al. Zwycięstwa 96/98 w Gdyni, w budynku IVa Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego (wejście od ulicy Stryjskiej i SKM Redłowo)
* Budżet Wieczorową Porą – punkt konsultacyjny LIS online w każdy wtorek do 20 lutego w godz. 17.00-19:00. Na konsultacje obowiązują zapisy, najpóźniej do godz. 16.00 dnia poprzedzającego wybrany termin. Można to zrobić na trzy sposoby:
– w wiadomości prywatnej do profilu FB Budżet Obywatelski Gdynia
– mailem na adres: bo@ gdynia.pl
– telefonicznie pod numerem: 58 727 39 10

Wszystkie złożone projekty trafią do weryfikacji formalnej oraz merytorycznej. Jeśli wniosek będzie wymagał zmian, urzędnicy skontaktują się z ich autorami i wskażą elementy do edycji.
Ostateczna lista projektów poddanych pod głosowanie zostanie ogłoszona na stronie internetowej bo.gdynia.pl do 18 sierpnia 2023 roku.

Projekt do BO2023 można złożyć do 20 lutego m.in. przez Internet – za pośrednictwem serwisu www.bo.gdynia.pl lub w formie papierowej, m.in. w siedzibie Laboratorium Innowacji Społecznych, domach sąsiedzkich w Przystaniach oraz w UrbanLab Gdynia.

Oprac. Małgorzata Trasna

Scheduled budżet obywatelski miasto