Jak latem dbać o oczy?

0
451

Najczęściej zaczynamy dbać o nasze oczy wtedy, kiedy nasz wzrok zaczyna już szwankować i nasz komfort zostaje zachwiany. Ważnym momentem, w którym zwłaszcza warto pamiętać o ochronie naszych oczu jest lato, kiedy to nasz wzrok jest szczególnie narażony na liczne uszkodzenia.

Co szkodzi oczom latem? Przede wszystkim w słoneczny letni dzień do naszego oka dociera znacznie więcej światła niż w pozostałe dni. Jest to szkodliwe dla naszych oczu ze względu na większe w tym okresie natężenie promieniowania UVB i UVA. Warto także pamiętać, że podczas przebywania nad wodą poza przyjemnym chłodem, od tafli wody otrzymujemy także 95% odbitego promieniowania słonecznego.

Wysokie temperatury wpływają również na wilgotność powietrza. Suche powietrze, a także znacznie częstsza w tym okresie eksploatacja klimatyzatorów w biurach, autach, czy hotelach znacząco wpływają na suchość powierzchni oka.

Reasumując, te jakże miłe i wyczekiwane co roku, nieodłączne elementy lata, poza ich przyjemną stroną jednocześnie mogą narażać nasze oczy na uszkodzenia i dyskomfort. Nie ma jednak czego się obawiać. Właściwa profilaktyka i ochrona pozwoli na skuteczne zabezpieczenie oczu i pozwoli w spokoju cieszyć się urokami lata. 

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV

Przede wszystkim musimy pamiętać o właściwej ochronie naszych oczu przed szkodliwym promieniowaniem UVB i UVA. Jeśli kupiliśmy przyciemniane okulary na straganie podczas wakacji to możemy mieć pewność, że nie stanowią one ochrony dla naszych oczu. Co więcej, okulary takie mogą wręcz z czasem pogorszyć nasz wzrok. – mówi dr Piotr Gołębiowski z Laguna Medical. – W przyciemnianych okularach nasze źrenice się rozszerzają, a w związku z tym do oka dociera jeszcze więcej szkodliwego promieniowania niż bez nich. Stąd też specjalny filtr UV to konieczność, aby okulary przeciwsłoneczne pełniły swoją funkcję. – dodaje okulista.

Najlepszym wyborem będzie filtr UV400, który pochłania 100% szkodliwego promieniowania. Zdecydowanie zalecamy po ich zakup udać się do wykwalifikowanego optyka.

Nawilżenie powierzchni oka

Suche powietrze w sezonie letnim potrafi solidnie doskwierać naszym oczom. Jedną z prostszych metod pomagających w nawilżeniu powierzchni oka jest po prostu częste mruganie. Czynność ta nic nas nie kosztuje, a skutecznie zwiększa poziom nawilżenia gałki ocznej i pomaga przeciwdziałać zespołowi suchego oka. Bywa jednak, że mruganie nie eliminuje dyskomfortu związanego z przesuszeniem oka i wówczas z pomocą przychodzą licznie oferowane na rynku, krople nawilżające do oczu. Zamiast jednak wybierać je samemu, zlecamy wcześniej udać się na wizytę do lekarza okulisty, którzy dobierze najlepsze dla nas rozwiązanie.

Dieta dobra dla oczu

Aby maksymalnie wspomóc nasze oczy, bardzo ważne poza ich zewnętrznym nawilżeniem jest wysypianie się oraz dieta bogata w witaminy A, C i E. Witamina A jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania naszego wzroku. Jest silnym antyoksydantem zwalczającym szkodliwe dla oka wolne rodniki. Ponadto jej zbyt mała ilość w naszej diecie może prowadzić do tzw. kurzej ślepoty, czyli problemów z widzeniem po zmroku, czy stwarzać warunki sprzyjające pojawieniu się zwyrodnienia plamki żółtej. Zdecydowanie witamina A jest niezbędnym elementem diety, kiedy myślimy o naszych oczach.

Witamina A występuje jako retinol w produktach pochodzenia zwierzęcego, między innymi w: maśle, mleku, jajkach, niektórych tłustych rybach, wątrobie, czy podrobach zwierzęcych. Natomiast prowitaminę A, czyli inaczej beta-karoten znajdziemy w produktach roślinnych m.in. w marchwi, szpinaku, pomidorach, czerwonej papryce oraz wiśniach, brzoskwiniach, czy morelach.

Kolejnym ważnym składnikiem naszej diety, dla zdrowia oczu jest witamina C. Poza walką z wolnymi rodnikami jest ona niezbędna do syntezy kolagenu, który odpowiada za trwałość naczyń krwionośnych oka. Jej niedobór może powodować kruchość naczynek i prowadzić do wylewów. Witamina C występuje m.in. w natce pietruszki, papryce, kalarepie, brokułach, owocach dzikiej róży, czarnej porzeczce, malinach, jabłkach i wielu innych warzywach i owocach.

Trzecim niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania naszych oczu składnikiem jest witamina E. Jako bardzo silny przeciwutleniacz zapewnia ona szczelność błon komórkowych oczu. Witamina E występuje z kolei m.in. w olejach roślinnych, dyni, orzechach, pestkach słonecznika.

Co kluczowe, wymienione witaminy wzajemnie się uzupełniają i są niezbędne, aby skutecznie wspomagać nasze oczy.

Profilaktyka oczu w sezonie letnim

Dla naszych oczu ważne jest aby się wysypiać, mieć dietę bogatą w witaminy A, C i E, dbać o nawilżenie spojówki oka i chronić je okularami przeciwsłonecznymi z filtrem UV400. – podsumowuje dr Piotr Gołębiowski.

Zdecydowanie lepiej dbać o oczy zawczasu niż potem je leczyć. Niemniej jeśli odczuwalny jest dyskomfort, bądź pogorszenie jakości widzenia, czym prędzej należy umówić się na wizytę do okulisty, który zbada oczy i zaproponuje rozwiązanie.

Oprac. Małgorzata Trasna