315 realizacji z 25 krajów – w tym 36 z Polski – rozpoczęło rywalizację w ramach Baumit Life Challenge 2024 o tytuł najpiękniejszej fasady w Europie.
Wśród uczestników są także budynki z Gdyni. Niezależnie od jurorów głos zabiorą internauci. Do 16 kwietnia br. na stronie www.lifechallenge.baumit.com trwa głosowanie, w którym każdy może wziąć udział i wesprzeć swoich faworytów.
Elewacje w roli głównej
Bohaterami konkursu Baumit Life Challenge 2024 są budynki z 25 europejskich krajów (w tym również z Polski), z elewacją wykonaną w przynajmniej 66% z materiałów Baumit, zrealizowane w latach 2022-2023. W sumie na liście uczestników tegorocznej edycji znalazło się 315 realizacji, klasyfikowanych w 6 kategoriach: budynek jednorodzinny nowy, budynek wielorodzinny nowy, budynek niemieszkalny nowy, budynek po termomodernizacji, budynek po renowacji, stunned by texture – kategoria specjalna, przeznaczona dla obiektów, na których fasadzie zastosowano kreatywne struktury z użyciem tynku modelowanego Baumit CreativTop.
Gdyńskie budynki w grze
Na liście uczestników Baumit Life Challenge 2024 mamy aż 36 realizacji z Polski. Jest wśród nich także kilku reprezentantów z Gdyni – II Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Sportowych w Gdyni mierzą się z innymi europejskimi realizacjami w kategorii budynków po termomodernizacji.
Polski akcent w jury
Zwycięzcy międzynarodowej rywalizacji zostaną ogłoszeni podczas uroczystej Gali Life Challenge Award 2024, która odbędzie się 23 maja w Ljubljanie w Słowenii, kraju pochodzenia triumfatora poprzedniej edycji – Galeria Cukrarna. Wyłoni ich międzynarodowy panel wybitnych ekspertów w dziedzinie architektury i budownictwa. W tym roku mamy w nim mocny, polski akcent. Zaproszenie do jury otrzymał m.in. Roger Kostarczyk, dyrektor generalny gdańskiej pracowni AKO ARCHITEKCI, mający na swoim koncie udział w licznych projektach w Polsce, a także w Londynie, Dublinie i Bergen. Zwycięzca każdej kategorii otrzyma tytuł Europejska Fasada Roku 2024. Dodatkowo jedna z fasad z grona 36 finalistów otrzyma nagrodę główną – tytuł Baumit Life Challenge 2024 Award dla najlepszej fasady Baumit w Europie.
Europa głosuje – zagłosuj i Ty!
7 lutego 2024 wystartowało głosowanie publiczności, w ramach którego europejska społeczność może oceniać poszczególnych kandydatów do tytułu i stworzyć swój własny, niezależny ranking fasad. By mieć swój udział w rozstrzygnięciu, wystarczy do 16 kwietnia br. wejść na stronę www.lifechallenge.baumit.com, w zakładkę „Obiekty” i przyznać dowolnej liczbie obiektów od 1 do 5 gwiazdek. Budynki z najwyższą notą otrzymają specjalny tytuł „Wyróżnienie Internutów Baumit Life Challenge 2024”. Zachęcamy do głosowania na pomorskie budynki!
Budynek po termomodernizacji (Thermal Renovation)
• Glass School, Gdynia
https://baumit.pl/lifechallenge2024/projects/thermal-renovation/4853/zespol-sportowych-szkol?year=2024
• II Secondary School, Gdynia
https://baumit.pl/lifechallenge2024/projects/thermal-renovation/4173/ii-liceum-ogolnoksztalcace?year=2024
Czy będzie kolejny sukces?
Niemal w każdej edycji Baumit Life Challenge polskie budynki regularnie święcą triumfy w głosowaniu publiczności. W 2022 roku, w kategorii „budynek po termomodernizacji”, najwyższą ocenę od europejskiej społeczności otrzymał gmach Starostwa Powiatowego w Pile. Dwa lata wcześniej internauci największą przychylnością w kategorii „budynek jednorodzinny nowy” obdarzyli dom w Kuźnicy Kędrzyńskiej – Forest Kuźnica.
W 2018 roku Europa była świadkiem prawdziwej dominacji polskich budynków. Nasze obiekty triumfowały wówczas w aż 3 z 6 kategorii. Dom w podkrakowskich Jerzmanowicach, Osiedle Atmosfera we Wrocławiu oraz Zespół Szkół im Henryka Sienkiewicza w Niedoradzu zwyciężyły odpowiednio w kategorii budynek jednorodzinny nowy, budynek wielorodzinny nowy i budynek zabytkowy po renowacji. Z kolei w 2016 roku najlepszą renowacją Europy w opinii internautów została Oranżeria Ignacego Krasickiego w Lidzbarku Warmińskim.
Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 25 krajach Europy. Od 1994 roku firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.
mat. prasowe
Oprac. Marek Lutowski