Dzień wolności i praw obywatelskich

0
502

4 czerwca to ważna i symboliczna data. To tego dnia w 1989 roku odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory, w których Polacy zagłosowali na Komitet Obywatelski „Solidarność” i dzięki temu zdecydowali o przełomie ustrojowym.

Tę niezwykle radosną rocznicę razem z mieszkańcami Gdyni świętowali gospodarze miasta, m.in.: prezydent Wojciech Szczurek, wiceprezydentka Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Michał Guć, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, wiceprzewodniczący RMG Jakub Ubych oraz radni.

Świętowano w wielu miastach Polski. 4 czerwca w 1989 roku odbyły się wybory, w których po raz pierwszy po wojnie Polacy głosowali bez konieczności wyboru tylko jednej listy. Te wybory były przełomowym momentem walki o wolność człowieka i obywatela, o prawo do życia w demokratycznym państwie. Dały początek dynamicznemu rozwojowi naszego kraju, stworzyły warunki dla oddolnych inicjatyw obywatelskich.

Dzień wolności i praw obywatelskich wspólnie świętowano również w Gdyni. Na uroczystości przed pomnikiem Polski Morskiej pojawiły się tłumy. Mieszkańcy z biało-czerwonymi chorągiewkami przyszli, żeby tego dnia być razem. Pokazać naszą jedność i siłę obywatelską. Bo data 4 czerwca – na stałe zapisana w historii naszego kraju – jest godna uczczenia i wspólnego świętowania.

Po krótkich przemowach przed pomnikiem złożono wiązanki. Wśród nich znalazły się kwiaty m.in. od przedstawicieli miasta, Henryki Krzywonos-Strycharskiej, senatora RP Sławomira Rybickiego, Polskiej Lewicy, Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej z okręgu pomorskiego, Polski 2050 Szymona Hołowni, gdyńskiego Centrum Aktywności Seniora, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2, II Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 3 oraz V Liceum Ogólnokształcącego im. płk. S. Dąbka.

Oprac. Karol Molęda