Daj swoim ubraniom drugie życie

0
465

Od 1 stycznia 2025 roku, w myśl dyrektywy unijnej, nie będziemy już mogli wyrzucać tekstyliów do pojemników na pozostałości po segregacji, jak miało to miejsce do tej pory.

Mieszanie zużytych ubrań z pozostałymi śmieciami będzie traktowane jako nie wypełnienie obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, z czym wiążą się wysokie kary. Co zrobić by ich uniknąć?

Przemysł odzieżowy stanowi znaczącą gałąź światowej gospodarki, która niestety generuje alarmujące ilości zanieczyszczeń. Wyobraź sobie, że produkcja jednej koszulki wiąże się z zużyciem niemal 3000 litrów wody – to tyle, ile potrzebowałby człowiek do picia przez 2,5 roku! A to nie koniec negatywnych skutków: emisje gazów cieplarnianych z tego sektora przewyższają nawet te pochodzące z transportu lotniczego i morskiego razem wziętych. W roku liczby z 2020 mówią same za siebie – przeciętny człowiek przyczynił się do emisji 270 kg CO2. Tak, piękno naszych ubrań ma swoją cenę, którą płaci nasza planeta. Jak zatem znaleźć równowagę między stylem a troską o środowisko? To pytanie, na które warto poszukać odpowiedzi!

Mając to na uwadze, od 1 stycznia 2025 roku, w myśl dyrektywy unijnej w całej Polsce będziemy zobowiązani do wrzucania zużytej odzieży oraz pozostałych tekstyliów do odrębnego pojemnika na odpady. Szacuje się, że recyklingowi poddawany jest obecnie zaledwie 1% zużytej odzieży.

Ponadto Gdynia od 2 lat współpracuje z marką “Ubrania do oddania”. Od momentu uruchomienia kampanii zebrano już przeszło 30 ton tekstyliów. Wśród zgromadzonych rzeczy znajdują się nie tylko ubrania, ale także paski i torebki. W mieście działa kilkanaście punktów zbiórki. Mniejsze ilości można oddawać w punktach stacjonarnych w godzinach ich otwarcia:
Biblioteka Obłuże, ul. Boisko 6,
Biblioteka Mały Kack, ul. Łowicka 51,
Biblioteka Grabówek, ul. Morska 113,
Biblioteka Pogórze, ul. Porębskiego 21,
Biblioteka Cisowa, ul. Chylońska 237,
Biblioteka Pustki Cisowskie, ul. Chabrowa 43,
Gdyńskie Centrum Kultury – Konsulat Kultury, ul. Jana z Kolna 25,
Przystań Lipowa 15, ul. Lipowa 15,
Przystań Śmidowicza 49, ul. Śmidowicza 49,
Wymiennikownia, ul. Kartuska 20b,
Centrum Aktywności Seniora, ul. 3 Maja 27.

Już od ponad roku funkcjonuje ubraniomat, czyli interaktywny pojemnik przeznaczony do zbierania zbędnych ubrań i akcesoriów. Można go znaleźć na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni (al. Zwycięstwa 96/98). Aby go użyć, wystarczy zainstalować aplikację miejską i wygenerować w niej kod QR, który umożliwi otwarcie pojemnika.

Możesz również przesłać bezpłatnie paczkę z ubraniami:

Zorganizuj karton o wymiarach zbliżonych do walizki podręcznej. Maksymalne wymiary paczki, którą może przyjąć kurier, to 180 cm w sumie dla wszystkich trzech wymiarów: szerokości, wysokości i głębokości, przy czym najdłuższy bok nie powinien przekraczać 80 cm. Jeśli nie masz kartonu o takich rozmiarach, możesz go łatwo zdobyć, na przykład w sklepie spożywczym. Poniżej poradnik jak przygotować odpowiednio paczkę.
Pakowanie: Przygotowane rzeczy poskładaj i ciasno umieść w kartonie, zależy nam, abyś przygotowała/przygotował paczkę o wadze 10-30 kg. Następnie kartony porządnie zaklej i zamów bezpłatnego kuriera klikając w guzik POMAGAM w wybranej kampanii na stronie. Zostało ci już tylko podanie adresu i terminu odbioru spakowanych kartonów, nie musisz drukować listów przewozowych – kurier przyjedzie razem z nimi.

W 2024 roku organizatorzy akcji „Ubrania do Oddania”, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdyni, zainaugurowali nową kampanię “Szkoła w Porządku”, skierowaną do placówek edukacyjnych. Jest to program adresowany zarówno do szkół publicznych, jak i niepublicznych, żłobków oraz przedszkoli, którego celem jest zredukowanie nierówności społecznych poprzez umożliwienie zdobycia dodatkowych funduszy na działalność instytucji, zgodnie z zasadą 1 kg = 1 zł.

Zgromadzone fundusze mogą być wykorzystane na różne formy wsparcia, takie jak sesje psychologiczne, wycieczki, edukacyjne warsztaty czy aktywności sportowe. Dodatkowo, ta inicjatywa sprzyja ochronie klimatu, promując ideę drugiego obiegu odzieży. Organizatorzy przedsięwzięcia współpracują także z Komisją Europejską w ramach strategii UE dotyczącej zrównoważonego rozwoju produktów włókienniczych w modelu gospodarki o obiegu zamkniętym.

Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie: gdynia.pl/tekstylia

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Paweł Musiał