Czułość, bliskość, szacunek w czasie pandemii 🗓

0
884

Biblioteka Gdynia zaprasza na trzecie i ostatnie wydarzenie w cyklu spotkań „Czytaj i działaj! Reportaż jest o tobie”. 20 listopada (piątek) na FB Biblioteki Gdynia żywo rozmawiamy z Magdaleną Kicińską, Błażejem Strzelczykiem i psycholożką, Anną Zarzycką o czułości i nadziei w czasie pandemii.

21 listopada (sobota) odbędą się zaś warsztaty z redukowania stresu i uważnego troszczenia się o siebie.

Izolacja, osamotnienie, poczucie uwięzienia. Konieczność zorganizowania miejsca do pracy zdalnej i pogodzenia całodziennej opieki nad dziećmi z pracą zawodową. Albo całkowity zawodowy przestój i problemy finansowe. Poczucie zagrożenia, ograniczone kontakty towarzyskie. Brak systemowej strategii walki z pandemią, chaos. Strach o najbliższych. Pandemia zdominowała nasze funkcjonowanie, a słowo „koronawirus” odmieniono już przez wszystkie przypadki.

W debacie na żywo Magdalena Kicińska, Błażej Strzelczyk i psycholożka, Anna Zarzycka porozmawiają o nadziei w czasach koronawirusa. O tym, jak okazujemy sobie czułość, jak dbamy o najbliższych, podczas gdy wyrazem szacunku staje się trzymanie dystansu i niepodawanie ręki. Jak przetrwać trudny czas w dobrym zdrowiu psychicznym? Jak prasa i reportaż w ogóle reagują na pandemiczną rzeczywistość? Jak radzimy sobie z przytłoczeniem trudnymi wiadomościami? Gdzie szukamy wytchnienia? Czy wentyl bezpieczeństwa da się pogodzić z odpowiedzialnością za siebie i innych?

O tym 20 listopada na Facebooku Biblioteki Gdynia. Start o godzinie 18.00.

W debacie udział wezmą:

Magdalena Kicińska – reporterka, redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii”, publikuje m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”. Absolwentka i wykładowczyni Polskiej Szkoły Reportażu. Laureatka Grand Press 2017 w kategorii wywiad. Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej i Mediatorów 2016. Autorka książki „Pani Stefa” (Czarne, 2015), za którą otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy 2016 oraz Poznańską Nagrodę Literacką – Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2016 dla młodego twórcy. Współautorka (z Marcinem Dziedzicem) książki „Teraz ’43. Losy” (Wielka Litera, 2018). W 2018 roku ukazał się zbiór reportaży „Przecież ich nie zostawię” (wyd. Czarne), którego była współautorką i współredaktorką. W lutym 2019 ukazały się „Środki transportu” (Wyd. Literackie), jej poetycki debiut.

Błażej Strzelczyk – dziennikarz, autor wywiadów. Pracował w „Tygodniku Powszechnym” i „Gazecie Wyborczej”. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii wywiad oraz do nagrody MediaTory w kategorii „Prowokator”. Współautor (wraz z Piotrem Żyłką) dwóch książek rozmów z siostrą Małgorzatą Chmielewską, a ostatnio autor zbioru „Moja żona głaszcze jeże. Rozmowy małżeńskie”. Od 2016 roku związany ze Wspólnotą „Chleb Życia”. Był kierownikiem domu dla osób bezdomnych w Medyni Głogowskiej. W 2018 roku zamieszkał w schronisku dla bezdomnych w Warszawie, a od 2019 roku mieszka w domu dla bezdomnych i chorych w Jankowicach w województwie świętokrzyskim, gdzie pracuje jako opiekun osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi i fizycznymi.

Anna Zarzycka – absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, certyfikowana psychoterapeutka Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii (European Association for Psychotherapy). Ukończyła Studium Psychoterapii przy Laboratorium Psychoedukacji, a także szkolenie z terapii diady matka-niemowlę w Anna Freud Centre w Londynie oraz szkolenie z Terapii Par Skoncentrowanej na Emocjach (EFT – Emotionally Focused Therapy for Couples).W latach 1998-2003 prowadziła zajęcia psychoedukacyjne, profilaktyczne, integracyjne i z zakresu rozwiązywania konfliktów w warszawskich liceach. Od 1999 roku jest związana z Laboratorium Psychoedukacji. Pracuje w nurcie psychodynamicznym. Prowadzi psychoterapię indywidualną dorosłych, terapię par i terapię perinatalną (okołoporodową).

Spotkanie poprowadzi Dagny Kurdwanowska – dziennikarka, autorka książek, specjalistka ds. komunikacji i marketingu, opiekunka rodzinna. Współpracowała m.in. z „Twoim Stylem”, „Dziennikiem Polska/The Times” oraz „Przekrojem”. Autorka m.in. napisanej z Leszkiem Melibrudą: „A może nie ma się czego bać? Jak zamienić lęk w ciekawość”.

WARSZTATY RADZENIA SOBIE ZE STRESEM

Natomiast w sobotę, 21 listopada odbędzie się zamknięte spotkanie: Zaopiekuj się sobą – warsztaty radzenia sobie ze stresem z Anną Wentą.

Spotkanie rozpocznie się o 11.00 i potrwa około dwóch godzin.

W czasie warsztatów uczestnicy zajmą się uczuciami, zwłaszcza zaś towarzyszącemu nam nieustannie stresowi. Uczestnicy zapoznają się z technikami pomagającymi w relaksacji, które można stosować na co dzień. Wskażemy sposoby powrotu do poczucia bezpieczeństwa, a także do uważności, skupienia energii na „tu i teraz” w tej szalonej rzeczywistości.

Anna Wenta – psychoterapeutka i seksuolożka. Prowadzi gabinet psychoterapii i pomocy seksuologicznej on-line. Obecnie jest w trakcie trzyletniego szkolenia w nurcie krótkotrwałej intensywnej psychoterapii dynamicznej akredytowane przez IEDTA w Berlinie. Na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą, rodzicami i nauczycielami w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Warsztaty odbędą się przez program Zoom dla zamkniętej grupy, maksymalnie kilkunastu osób. Zapisy e-mailowo na: promocja@bibliotekagdynia.pl.

Projekt „Czytaj i działaj! Reportaż jest o tobie” jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków miasta Gdynia.

Oprac. Łukasz Strzałkowski

od do
Scheduled Featured kulturalnie