Jaki jest klimat rowerowy w Gdyni? Wyraź swoją opinię na ten temat. Wszystko w ramach ogólnopolskiego Badania Klimatu Rowerowego 2022.
Polska Unia Mobilności Aktywnej zaprasza mieszkańców Gdyni, poruszających się po naszym mieście rowerem, do wzięcia udziału w ważnym badaniu. Jeśli jeździsz rowerem codziennie, czasami lub nawet tylko sporadycznie – to podziel się swoimi spostrzeżeniami z osobami kształtującymi politykę rowerową.
Narzędziem badawczym jest ankieta on-line. Należy wejść na stronę https://rowerowyklimat.pl. Po naciśnięciu przycisku „wypełnij ankietę” użytkownik zostanie przeniesiony do formularza ankiety. Udział w niej jest anonimowy a samo wypełnienie ankiety zajmie zaledwie kilka minut.
Jakość korzystania z roweru w Polsce
Badania są próbą zebrania opinii o jakości korzystania z roweru w Polsce oraz próbą uzyskania odpowiedzi na np. takie pytania: czy dana miejscowość traktuje ruch rowerowy wystarczająco poważnie? Czy jazda rowerem w danej miejscowości sprawia radość czy jest raczej źródłem stresów? Badania próbują znaleźć odpowiedzi na te pytania, stwarzając wielowymiarowy obraz sytuacji osób korzystających z rowerów w poszczególnych miastach i gminach Polski. Umożliwi to wsparcie argumentów na rzecz poprawy warunków jazdy rowerem i jakości przestrzeni publicznych.
Badania co dwa lata
Badania odbywają się regularnie, w cyklach dwuletnich. Porównanie wyników kolejnych edycji badania pozwoli dostrzec organizatorom badania trendy w ocenie działań prorowerowych realizowanych przez samorządy w danym mieście, czy gminie.
Badanie jest realizowane przez stowarzyszenie samorządów Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA), w porozumieniu z innymi organizacjami rowerowymi Europy, zrzeszonymi w Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF). Badanie przeprowadzane jest według metodologii Fahrradklima – Test, sprawdzonej i rozwijanej przez Allgemeine Deutsche Fahrrad Club (ADFC) i Politechnikę Drezdeńską od 1998 roku.
Oprac. Karol Molęda