Powstawał kilka miesięcy i upamiętnia człowieka, który zrobił wiele dla naszego miasta. Chodzi o mural prezentujący postać inżyniera Tadeusza Wendy, budowniczego gdyńskiego portu.
W czwartek, 23 września odbyło się jego oficjalne odsłonięcie. Dzieło powstało na fasadzie budynku przy ul. Władysława IV 11 i tam można je podziwiać.
Rok 2021 w Gdyni ustanowiono Rokiem Tadeusza Wendy. Z tej okazji w naszym mieście odbywa się szereg wydarzeń przybliżających postać budowniczego gdyńskiego portu. W czwartek, 23 września byliśmy świadkami jedego z nich. O godz. 10.00 na fasadzie budynku przy ul. Władysława IV 11 odsłonięto mural poświęcony inżynierowi Tadeuszowi Wendzie.
Powierzchnia ściennego malowidła to około 210 metrów kwadratowych. Prace nad nim trwały kilka miesięcy. Koncepcję opracował artysta Krzysztof Iwański we współpracy z Muzeum Miasta Gdyni.
Data odsłonięcia muralu nie jest przypadkowa. 23 września 1922 roku sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni. Mija zatem 99 lat od tego wydarzenia. Władze Portu Gdynia partycypowały w realizacji tego przedsięwzięcia. Podobnie jak organizatorzy Forum Gospodarki Morskiej.
Tadeusz Wenda nie tylko wskazał miejsce, w którym powstanie port, ale także zaprojektował i nadzorował jego budowę. Stworzył dzieło, które przyczyniło się do rozwoju gospodarczego kraju oraz rozwinięcia żeglugi i handlu zamorskiego. Od 1921 roku Wenda stał na czele zespołu ludzi budujących gdyński port.
Port był dumą i chlubą nie tylko rządzących, ale całego społeczeństwa II Rzeczypospolitej. Specyficzne okoliczności i warunki, jakie zaistniały w odrodzonym po I wojnie światowej państwie, spowodowały, że uwaga Polaków musiała się skupić na inwestycjach morskich. Budowa portu dawała szansę na pracę i samorealizację ogromnej grupie przedstawicieli inteligencji technicznej, specjalistów z różnych dziedzin, ale i zwykłych robotników. Miasto, które tu wyrosło, stało się symbolem nowoczesności, przedsiębiorczości i rozwoju II Rzeczypospolitej.