W maju tylko na rowerze

0
844

Wystartowały zapisy do największej kampanii w Polsce mającej na celu promocję zdrowego trybu życia i zrównoważonej mobilności wśród uczniów szkół podstawowych, grona pedagogicznego oraz rodziców i opiekunów.

 

„Rowerowy Maj”, bo o tym projekcie mowa, popularyzuje rower jako ekologiczny środek transportu, którym można dotrzeć do szkoły. Uczy też dobrych i zdrowych nawyków. Kampania skutecznie zmienia okolice szkół na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom, motywując samorządy do inwestycji prorowerowych. Dzięki niej mniej rodziców odwozi też swoje dzieci samochodem do szkoły.

Zgłoszenia należy kierować na adres e-mail: d.barambas@gdyniasport.pl do 24 marca br. Po tym terminie nie będą już przyjmowane. Więcej informacji o kampanii znajdą Państwo na stronie www.rowerowymaj.eu.

„Rowerowy Maj” w Gdyni w liczbach:

2016: 18 szkół, 187 klas, 4127 uczniów,
2017: 21 szkół, 231 klas, 5574 uczniów,
2018: 21 szkół, 255 klas, 5182 uczniów,
2019: 22 szkoły, 357 klas, 5231 uczniów,
2020: Z powodu epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 edycja 2020 nie odbyła się.

Zasady są bardzo proste i czytelne. Każdy uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny, przemierzając dystans z domu do szkoły na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, dostanie naklejki do specjalnego rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Najbardziej aktywni uczestnicy, klasy i placówki otrzymają atrakcyjne nagrody, w tym sprzęt sportowy, kamizelki odblaskowe, zestawy rowerowe czy plecaki. Najwięcej korzyści z akcji czerpać będą uczniowie. Dzięki codziennym dojazdom na lekcje rozpoczną dzień od pokaźnej dawki ruchu fizycznego. Doskonale wiadomo, że wpływa to na zwiększenie efektywności nauki i poprawia koncentrację. Uczniowie dzięki temu są bardziej aktywni i uśmiechnięci. Wzrasta również ich motywacja, aby nie opuścić ani jednego dnia nauki. Sportowe dzieciństwo to podstawa zdrowia – pozwala wzmocnić organizm, zwiększyć sprawność i odporność dziecka, co jest ważne szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy całe życie jest podporządkowane pandemicznym obostrzeniom.

Oprac. Amelia Bielska