Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest 10 października każdego roku. W tym dniu skupiamy się na promowaniu zdrowia psychicznego i zwiększaniu świadomości na temat problemów z nim związanych. Jednym z takich problemów jest jesienna depresja, która dotyka wielu ludzi w okresie jesienno-zimowym.
Jesienna depresja to stan, w którym odczuwamy smutek, apatię, brak energii i motywacji do działania. Często towarzyszą jej problemy ze snem, koncentracją oraz utrata zainteresowania życiem. Przyczyną jesiennego obniżenia nastroju są zmiany w ilości światła słonecznego, które wpływają na nasz organizm i psychikę. Najczęstszymi objawami jesiennej depresji jest utrata zainteresowania czynnościami, które wcześniej sprawiały radość lub przyjemność,
Jak możemy sobie pomóc w walce z jesienną depresją?
Oto kilka prostych rad:
- Pamiętajmy o regularnym wysiłku fizycznym – aktywność fizyczna poprawia dotlenienie organizmu i dostarcza endorfin. Oba te czynniki mają ważne znaczenie w poprawie samopoczucia psychicznego.
- Zadbaj o swoją dietę – posiłki powinny być regularne, lekkie, pełnowartościowe, bogate w warzywa i owoce. Nie należy jeść w biegu ani późnym wieczorem. Pamiętaj o prawidłowym nawodnieniu organizmu – pij wodę.
- Korzystaj z fitoterapii – dziurawiec, bazylia, szałwia, melisa i żeń-szeń to zioła, które pomagają w walce z depresją. Najskuteczniejszy z nich – dziurawiec – swym działaniem porównywany jest do środków farmakologicznych, ale w odróżnieniu od leków, jego zażywanie nie niesie za sobą poważnych skutków ubocznych.
- Rób nowe rzeczy – warto spróbować czegoś nowego, co pozwoli nam oderwać się od codziennych problemów i stresów i rutyny. Może to być hobby, aktywność fizyczna, spotkania.
- Rozmawiaj – warto porozmawiać ze swoimi bliskimi lub specjalistą na temat swoich problemów, obaw i samopoczucia.
- Uśmiechaj się – obejrzyj komedię lub kabaret, praktykuj życzliwość.
Pamiętajmy, że jesień mija, ale depresja może powracać. Kiedy samodzielne próby walki z nią nie dają rezultatów, nie bój się prosić o pomoc specjalistę, może to być nie tylko zakłócenia naturalnych rytmów okołodobowych organizmu, ale brak równowagi chemicznej w mózgu. Na stronie https://gdyniawspiera.pl/ znajdziesz przydatne adresy i telefony.
Oprac. Małgorzata Trasna