esencjaGdyni.pl | informacje od Was dla Was

Śródmieście: Odyseja Lemowska

Teatr Gdynia Główna i Nagroda Literacka Gdynia (organizator Festiwalu “Miasto Słowa”) zapraszają 23 i 24 sierpnia o godzinie 18.00 na prezentację czterech spektakli teatralnych opartych o prozę Stanisława Lema w ramach projektu 2021: Odyseja Lemowska.

Zapraszamy na… przyszłość! To będzie teatralna podróż w czasie, przestrzeni i rzeczywistości. Teatr Gdynia Główna zaprasza do namacalnego kontaktu z futurystycznymi światami Stanisława Lema. W ramach projektu “2021: Odyseja Lemowska” Gdynia stanie się sceną czterech teatralnych adaptacji prozy słynnego polskiego pisarza i futurologa. Widzów czeka więc podróż między jawą oraz snem, rozmowy z intrygującym robotem, radykalna naprawa historii ludzkości i sądowa próba rozstrzygnięcia dylematów cyborgizacji.

Spektakle są bezpłatne oraz plenerowe i odbędą się na schodach Gdyńskiego Centrum Filmowego, Plac Grunwaldzki 2. Udział tylko dla posiadaczy bezpłatnych wejściówek. Pracownicy Teatru Gdynia Główna będą rozdawali wejściówki na 30 minut przed każdym ze spektakli aż do wyczerpania wolnych miejsc.

Pierwszego dnia o godz. 18.00 zaprezentowany będzie “Kongres Futurologiczny” a o godz. 20:00 “Czy Pan istnieje, Panie Johns?” Stanisława Lema, drugiego dnia, również o godzinie 18.00, zagrany zostanie “TEOHIPHIP” a o godz. 20:00 “Maska”.

„Kongres futurologiczny” Stanisława Lema to pytanie o to jak odróżnić ułudę od rzeczywistości? Czy obudzenie się z koszmaru oznacza ostateczny powrót do prawdziwego życia? Właśnie na takie pytania i dylematy będzie musiał znaleźć odpowiedź Ijon Tichy, gwiezdny podróżnik i prelegent Kongresu Futurologicznego. Mężczyzna oszołomiony silnymi środkami halucynogennymi trafi do świata, gdzie teraźniejszość wydaje się zbyt idealna. Tichy wyruszy więc w podróż pomiędzy jawą i snem w rozpaczliwej próbie dotarcia do prawdy. W trakcie swojej wyprawy odwiedzi światy, gdzie problemy społeczne udało się rozwiązać w sposób radykalny i będzie kuszony nową rzeczywistością. Bo może nie warto kwestionować przejmującego szczęścia, nawet jeśli wywołano je w sposób sztuczny?
Spektakl Idy Bocian wciągnie widzów w hipnotyczną wyprawę prelegenta Kongresu i zachęci do wspólnego podważania wytworów naszej ludzkiej percepcji.

„Maska” Stanisława Lema to fascynujące odkrycie zgromadzi niemal wszystkich naukowców i dziennikarzy z każdego cywilizowanego zakątka kosmosu! Atrakcją Kongresu Futurologicznego będzie prezentacja zrekonstruowanego androida, u którego pierwszy raz w historii mogła pojawić się sztuczna inteligencja. Spotkanie z maszyną przywoła jej pierwsze próby odkrywania własnej świadomości, nagłe pojawienie się ludzkich uczuć i walkę z programem, który zamienia ją w mordercze narzędzie zemsty. Co wpłynie na jej dalsze losy? Program, czy też świeżo nabyte emocje?

„TEOHIHIP” wg „Podróży 20” z „Dzienników gwiazdowych” Stanisława Lema ma naprawić, oczyścić, wyregulować i przede wszystkim uporządkować historię człowieka!
Właśnie takie są główne cele programu TEOHIPHIP, czyli Telechronicznej Optymalizacji Historii Powszechnej Hyperputerem, którego szefem w XXVIII wieku zostaje gwiezdny podróżnik – Ijon Tichy. Zapraszamy do uczestnictwa w burzliwym rozliczeniu i podsumowaniu efektów tego projektu w ramach Ósmego Światowego Kongresu Futurologicznego. Dyskusja naukowców ujawni katastrofalne porażki tego szeroko zakrojonego programu i równie tragiczne sposoby ich poprawek, pojawią się też próby znalezienia winnych i ich sprawiedliwego ukarania. Nie będzie to jednak łatwe, bo jak zdyscyplinować kogoś za nieprzemyślaną ewolucję ziemskich zwierząt?

„Czy Pan istnieje, Panie Johns?” Stanisława Lema pyta gdzie kończy się żywy człowiek, a zaczyna bezduszna maszyna? Co jest ważniejsze – prawo czy etyka? Na te pytania spróbuje odpowiedzieć rozprawa sądowa przeciwko kierowcy rajdowemu Mr. Johnsowi, którego wszystkie fragmenty ciała wymieniono po wypadkach na nowoczesne protezy. Ich producent przekonuje, że Johns jest tak naprawdę zbiorem protez i domaga się ich zwrotu. Adwokat pozwanego będzie natomiast bronił człowieczeństwa kierowcy. Czy w trakcie burzliwego procesu sądowego, nagłych zwrotów akcji i wymiany argumentów pojawi się recepta na ustalenie zawartości człowieka w człowieku?

Oprac. Martyna

Exit mobile version