Zgodnie z informacją przekazaną za pośrednictwem mediów społecznościowych, na wiosnę powróci SPIROS – Gdyński Maraton na Orientację.
Wiadomość opublikowana z okazji mikołajek na stronie Fundacji ARKUN, ucieszyła fanów orienteeringu w Trójmieście. Spiros był bardzo popularnym wydarzeniem, w którym brały udział setki piechurów, biegaczy i rowerzystów z całego Pomorza. Historia wydarzenia sięga 2016 roku i odbywało się cyklicznie na wiosnę oraz jesień na terenie Gdyni. Z uwagi na problemy organizacyjne, kolejne edycje zostały zawieszone latem zeszłego roku.
Spiros – Gdyński Maraton na Orientację to impreza podczas której uczestnik lub zespół ma za zadanie potwierdzić w określonym limicie czasu swoją obecność przy ustawionych w terenie punktach kontrolnych. Potwierdzenie obecności odbywa się, zależnie od rodzaju imprezy i punktu kontrolnego, poprzez przedziurkowanie odpowiedniego pola karty startowej kasownikiem, obecnym na punkcie kontrolnym lub wpisanie do odpowiedniego pola karty startowej odpowiednich znaków kredką, obecną przy lampionie.
Biegi na orientację wywodzą się ze Skandynawii. Pierwsze zawody zorganizowano jeszcze w XIX w. w Norwegii. Początkowo dyscyplina cieszyła się niewielkim zainteresowaniem i startowali w niej głównie wojskowi. Dla cywilów, w czasach gdy sport nie był tak popularny, jak dziś, pokonanie dwudziestokilometrowych tras było zbyt wielkim wyzwaniem. Dopiero kiedy skrócono dystans orienteering stał się popularniejszy wśród amatorów. W latach trzydziestych XX w. rozegrano pierwsze zawody międzynarodowe, a po drugiej wojnie światowej biegi na orientację zaczęto uprawiać poza Skandynawią, w 1961 r. powstała Międzynarodowa Federacja Sportów na Orientację, a pięć lat później odbyły się pierwsze mistrzostwa świata. Dziś ten sport wciąż najpopularniejszy jest w Europie. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszy się w Ameryce Północnej, Wschodniej Azji i Australii.
Oprac. Marek Lutowski