16 szczegółowych koncepcji to efekt pracy mieszkańców, wspieranych przez moderatorów i urzędników, podczas drugiego etapu wypracowywania projektów miejskich w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020!
Projekty miejskie w Budżecie Obywatelskim dotyczą obszaru większego niż jedna dzielnica i powinny odpowiadać na potrzeby większej liczby mieszkańców niż np. z kilku bloków, a także na ich realizację jest przeznaczona znacznie większa pula środków – w porównaniu do wartości projektów dzielnicowych. Ważne jest także to, że projekty te wypracowywane są grupowo, w trakcie cyklu warsztatów, w których udział biorą mieszkańcy i urzędnicy.
– Budżet Obywatelski to szczególna forma dialogu. Ten proces wyraźnie wskazuje, jakich zmian w mieście oczekują mieszkańcy i mieszkanki Gdyni. Przez wiele lat rozmawialiśmy o potrzebach na poziomie dzielnicowym, teraz mówimy także o pomysłach mających wpływ na całe miasto – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Po pierwszych warsztatach wypracowywania projektów miejskich tej edycji BO powstało 30 wstępnych pomysłów. Następnie miały odbyć się jeszcze dwa spotkania. Jednak w związku z aktualną sytuacją epidemiczną, kolejne spotkania odbyły się online. Obecnie projekty miejskie są analizowane przez urzędników miejskich pod kątem wykonalności oraz zgodności z miejskimi planami i strategiami. Opisy pomysłów są już dostępne w serwisie bo.gdynia.pl. Te, które zostały dopracowane po ostatnich spotkaniach online mają status „w trakcie weryfikacji szczegółowej”. Warto z nimi zapoznać i je skomentować. To ważne, bo z opiniami i sugestiami mieszkańców będą mogli zapoznać się także autorzy i autorki projektów, a co za tym idzie – być może jeszcze wprowadzić na ich postawie jakieś zmiany.
Równolegle trwa weryfikacja wniosków dzielnicowych złożonych do BO2020. Analizy techniczno-finansowe także prowadzone są zdalnie. Ostateczną listę projektów miejskich oraz dzielnicowych, które trafią pod głosowanie w tegorocznej edycji BO, powinniśmy poznać do 18 maja.