Z jednej strony – wznowienie stacjonarnych, bezpłatnych dla mieszkanek i mieszkańców Gdyni. Z drugiej – kontynuowanie działań pomocowych dla przebywających w naszym mieście osoby z do świadczeniem uchodźczym.
Dziś działające w Przystaniach centra sąsiedzkie, ale także przeznaczona dla młodzieży Wymiennikownia w szerszym niż kiedykolwiek zakresie działają na rzecz sąsiedztwa i wspierają lokalne wspólnoty.
Z początkiem marca, po długich miesiącach pandemicznych obostrzeń miała zostać wznowiona stacjonarna działalność Domów Sąsiedzkich oraz młodzieżowej Wymiennikowni. Ale rosyjska agresja na Ukrainę oraz jej następstwa zmieniły wszystko. Uchodźcy, którzy uciekali z ogarniętego wojną kraju, znaleźli schronienie także w Gdyni. Tysiące osób bez dachu nad głową mogły liczyć na pomoc ze strony gdyńskiego samorządu oraz mieszkańców. Wymiennikownia – Młodzieżowe Centrum Innowacji Społecznych i Designu w Gdyni, a także Domy Sąsiedzkie w Przystaniach zamieniły się w tymczasowe domy dla mieszkańców Ukrainy.
Warto podkreślić, dzięki zaangażowaniu sąsiadów-wolontariuszy w Przystani Lipowa 15 od kilku tygodni odbywają się bezpłatne lekcje języka polskiego dla gości z Ukrainy.
Przystań Lipowa 15 i Wymiennikownia już w tym tygodniu zapraszają na bezpłatne zajęcia.
W Przystani Lipowa 15 chętni mogą wziąć udział w rozgrywkach tenisa stołowego. Stół do ping-ponga dostępny jest w poniedziałki i wtorki w godz. 15.00-18.00, a w środy w godz. 15.00-20.00. W Domu Sąsiedzkim są paletki i piłeczka.
Na opiekunów z dziećmi czeka Strefa Malucha. Od poniedziałku do czwartku w godz. 12.00-15.00 można skorzystać z zabawek, gier i akcesoriów. W aneksie kuchennym Domu Sąsiedzkiego dostępne są kawy i herbaty, a w samej Strefie Malucha opiekunowie znajdą przestrzeń dla spotkań i rozmów – nie tylko o dzieciach.
Uwadze mieszkańców i mieszkanek polecają się także dwa okolicznościowe spotkania: szydełkowanie z Gosią (20 kwietnia, godz. 18.00-20.00) oraz Drugie Życie Ubrań (27 kwietnia, godz. 17.00-19.00). Oba dla osób, które chcą spędzić czas kreatywnie i przy tym zdobyć nowe umiejętności.
Do Domu Sąsiedzkiego w Przystani Lipowa 15 można także po prostu przyjść – posiedzieć, poczytać lub porozmawiać. Centrum sąsiedzkie otwarte jest od poniedziałku do czwartku w godz. 12.00-20.00. Na rozgrywki tenisa stołowego oraz spotkanie Drugie Życie Ubrań obowiązują zapisy. Wystarczy zadzwonić do Przystani Lipowa 15 (nr. tel. +48 58 727 39 27) w godzinach otwarcia i zgłosić chęć udziału. Udział we wszystkich spotkaniach i wydarzeniach jest bezpłatny.
Do działań z mieszkańcami i mieszkankami przygotowują się także dwie inne Przystanie: Chabrowa 43 oraz Opata Hackiego 33. Warto jednak pamiętać, że ich działalność – tak jak w przypadku Lipowej 15 – uwarunkowana jest od decyzji związanych z łagodzeniem kryzysu uchodźczego.
Mimo ograniczenia funkcji sąsiedzkiej, kontynuowane są zajęcia w ramach rewitalizacyjnych projektów społecznych których realizacja rozpoczęła się w Przystaniach. Mieszkańcy Oksywia i ZOH mogą m.in. brać udział w spotkaniach ze specjalistami – czasowo odbywają się w siedzibie LIS przy ul. Żeromskiego. Zajęcia dla dzieci i młodzieży z socjoterapeutką prowadzone są częściowo w terenie. Bez zmian swoje zadania realizują na Oksywiu Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej oraz Stowarzyszenie Społecznej Edukacji Non-Stop.
Z kolei mieszcząca się przy ul. Kartuskiej 20 B na Chyloni Wymiennikownia zaprasza młodzież na popołudniowe zajęć i aktywności. Na poniedziałki (godz. 18 – 20) zaplanowano zajęcia breakdance, na wtorki kreatywne warsztaty handmade:
26.04 – „podkładki szmatki”, czyli warsztaty tworzenia podkładek pod kubki ze sznurków i skrawków materiałów,
10.05 – warsztaty origami,
17.05 – warsztaty tworzenia domków dla owadów,
25.05 – warsztaty tworzenia sukulentów z filcu,
31.05 – tworzenie ceramicznych ozdób tzw. “ręki fatimy”.
Liczba miejsc na każdy z warsztatów jest ograniczona do 10. Zapisów można dokonywać na tydzień przed każdym z zajęć.
W środy w godzinach 17-19 w Wymiennikowni będą odbywać się zajęcia z rysunku, równolegle – karate. Te zakończą się o godz. 20. Czwartkowe zajęcia k-popu formacji Navy będą rozpoczynać się o godz. 18 i potrwają dwie godziny. Piątki w Wymiennikowni poświęcone będą treningom dancehallu. Początkujący będą rozpoczynać o godz. 17, a formacja zaawansowana o godz. 18.
To nie wszystkie zaplanowane przez zespół Wymiennikowni atrakcje. W poniedziałek 2 maja zaplanowano roślinnego grilla. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16 i potrwa do 20. Oprócz wspólnego chilloutu można będzie wykorzystać ten czas na udział w warsztatach i dowiedzieć się, jak tworzyć doniczki na świeczki ze sznurka jutowego. Nie zabraknie również zajęć kulinarnych, podczas których uczestnicy dowiedzą się jak tworzyć wegańskie pasty kanapkowe.
Oprac. Martyna Rodzik