Profilaktyka HPV

0
499

Wystarczy piosenka i teledysk o profilaktyce chorób zakaźnych i wirusie HPV, aby zdobyć nawet 6 tysięcy złotych dla szkoły.

Konkurs „Zdrowy małolata na lata” jest skierowany do uczniów szkół podstawowych. Jego celem jest zwiększenie świadomości dotyczącej zagrożeń związanych z zakażeniem wirusem HPV czyli wirusem brodawczaka ludzkiego oraz korzyści płynących ze szczepienia przeciw niemu. Human papillomavirus – ludzki wirus brodawczaka to niejednorodny wirus DNA, który wywołuje „brodawczaka”. Znamy niemal 200 typów HPV. Niektóre z nich są wirusami niskiego ryzyka, inne wysokiego ryzyka zmian nowotworowych, takich jak rak szyjki macicy, odbytu, pochwy, sromu, prącia oraz gardła. Tylko typy HPV-16 i HPV-18 powodują około 70% wszystkich przypadków raka szyjki macicy.

Gdynia od 15 lat proponuje darmowe szczepienia na HPV dla dziewcząt z określonych grup wiekowych. Pomimo tego, że wszystkie państwa UE od lat finansują podobne programy, Polska na ten krok zdecydowała się dopiero w tym roku. A to szczepienie może praktycznie w stu procentach uchronić przed rakiem szyjki macicy. Warto więc podnosić świadomość na temat profilaktyki i włączać się w inicjatywy chroniące zdrowie naszych dzieci – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Dlaczego szczepienie przeciw HPV jest ważne? W Polsce każdego roku odnotowujemy ponad 3000 nowotworów związanych z zakażeniem HPV. Szczepienie przyjęte przez dziecko chroni je przez całe życie. Szczepionki przeciw HPV zapewniają ochronę przed chorobami (w szczególności przed złośliwymi nowotworami) poprzez zmobilizowanie naturalnych mechanizmów obronnych. Najskuteczniejsze są wtedy, kiedy zostaną podane przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Właśnie dlatego tak ważne jest szczepienie oraz edukacja młodzieży. Szczepienie przeciw HPV chroni w niemal 100% przed rakiem szyjki macicy.

Po zgłoszeniu się do konkursu „Zdrowy małolata na lata” nauczyciel otrzyma materiały edukacyjne przygotowane z myślą o uczniach klas V-VII – prezentacje z zadaniami. Lekcje prowadzone na ich podstawie należy udokumentować zdjęciem lub filmikiem. Kolejnym etapem jest zebranie drużyny liczącej od 3 do 30 osób i opiekuna – nauczyciela. Ten zespół ma za zadanie napisać piosenkę na temat profilaktyki zakażeń HPV i nagrać do niej teledysk. Piosenka może być dowolnego gatunku: rapowa, rockowa, popowa – decyzja należy do młodzieży. Nagranie powinno być zrealizowane na terenie szkoły – w trakcie zajęć lub po ich zakończeniu. Filmik nie może trwać dłużej niż pięć minut. Gotowy teledysk należy wysłać na adres: konkurs@zaszczepsiewiedza.pl do 30 czerwca 2023r. Szczegóły i regulamin konkursu są dostępne na stronie internetowej.

Organizatorzy zachęcają do przesyłania prac wcześniej – jeśli przygotowany materiał nie będzie spełniał wymagań technicznych to dają szansę na poprawkę. Szkoły mogą udostępniać przygotowane w ramach konkursu prace na swoich kanałach (strona internetowych, YouTube, Facebook itp.) z hasztagiem #ZdrowyMałolata i krótką informacją o konkursie.

Jak się zgłosić?

Jeśli chcecie zgłosić udział swojej szkoły w konkursie – napiszcie na konkurs@zaszczepsiewiedza.pl. Organizatorzy skontaktują się i prześlą niezbędne do wykonania zadania konkursowego materiały edukacyjne. Prace należy przesyłać na konkurs@zaszczepsiewiedza.pl. Razem ze zgłoszeniem konkursowym należy przesłać dokumentację z przeprowadzenia lekcji w formie zdjęcia, filmu lub galerii kilku zdjęć. Kapituła weźmie pod uwagę merytorykę materiałów, pomysł kreatywny oraz wykonanie.

Przewidziane są następujące nagrody:

I miejsce – nagroda o wartości 6000zł
II miejsce – nagroda o wartości 2500zł
III miejsce – nagroda o wartości 1500zł

Zwycięskie placówki same zdecydują, na co dokładnie chcą przeznaczyć wygraną – zostanie udostępniony katalog nagród do wyboru. Wyniki zostaną ogłoszone do końca lipca.

Oprac. Małgorzata Trasna