Raport podsumowujący tegoroczną edycję gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego jest już dostępny do pobrania i przeczytania.
[ TUTAJ ] To szczegółowy opis wszystkich elementów procesu zawarty na 55 stronach i dotyczy wszystkich elementów procesu – od podstawy prawnej, przez katalog projektów możliwych do zgłoszenia, przez podział środków finansowych w BO, przygotowania do uruchomienia procesu, po ogłoszenie listy projektów przeznaczonych do realizacji. Dla gdynian i gdynianek będzie materiałem pomocniczym podczas spotkań ewaluacyjnych, a dla osób zajmujących się procesami partycypacyjnymi w kraju może być jednym z ujęć gdyńskich doświadczeń.
– Każda edycja gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego jest trochę inna, w zależności od kolejnych doświadczeń i aktualnych potrzeb osób składających projekty oraz głosujących. Gdyński BO jest jednym z pierwszych tego typu procesu w całej Polsce, więc za nami długa droga wypracowywania dobrych praktyk. Mamy jednak świadomość, że na pewno to nie jest koniec. Laboratorium Innowacji Społecznych prowadzi właśnie ewaluację tegorocznej edycji i stale poszukuje nowych rozwiązań, które mogą sprawić, że BO będzie jeszcze skuteczniejszy w zmienianiu naszego miasta. Opublikowany właśnie raport z pewnością będzie cennym materiałem w tej pracy – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
W tym roku odbyła się siódma edycja gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Przypomnijmy, że w głosowaniu mieszkańcy i mieszkanki wskazali do realizacji łącznie 116 projektów dzielnicowych i 1 projekt miejski o łącznej wartości około 9,3 mln złotych. Dodatkowo do realizacji trafią również tzw. Projekty „+1”, w dzielnicach gdzie osiągnięto najwyższą frekwencję. Ostateczna liczba projektów, które trafią do realizacji, może jednak ulec zwiększeniu na skutek wykorzystania przez rady dzielnic możliwości dofinansowania projektów „pierwszych pod kreską” z ich budżetów. Tegoroczne regulacje BO2020 dają również taką możliwość prywatnym darczyńcom.
Oprac. Rafał Cieślik