Od poniedziałku trwa siódma edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego: POCIĄG DO MIASTA.
W tym roku festiwal zakończy się 14 sierpnia. Wszystkie pokazy rozpoczynamy o godz. 21:00. Wstęp jak zawsze bezpłatny!
Legendy z Wysp Owczych. Eksperymentalna opowieść o budowlach, które służyły zagładom. Minimalizm jako recepta na szaleństwo nowoczesnego świata. Spektakl o bezdomności, którego aktorzy doświadczyli jej piętna. To wybrane prezentacje festiwalu Pociąg do Miasta 2021. Siódma edycja prezentuje najciekawsze spektakle teatrów offowych i w sposób unikalny ujawnia tematy zainteresowań i formy wypowiedzi twórców, którzy mierzyli się z sytuacją pandemiczną. Niemal wszystkie festiwalowe prezentacje powstawały bowiem w 2020 roku, a wybrane odnoszą się do tej rzeczywistości w sposób bezpośredni. Efektem pracy artystów jest więc mocny i bezkompromisowy teatr społeczny skupiony na tematach, które rzadko trafiają na teatralne sceny.
Dwa festiwalowe spektakle, “W dwóch językach polskich” i “Kopakonan – opowieść o kobiecie foce” to prezentacje również w polskim języku migowym. Pierwsza z nich opowiada także o sytuacji z 2020 roku, gdy pandemia pozbawiła Głuchych dostępu do informacji, od których mogło zależeć ich życie i zdrowie. Do wielu słyszących Polaków po raz pierwszy dotarł więc krzyk głuchych rodaków, którzy mieli po prostu dość. Równie przejmująco dociera opowieść o ludziach bezdomnych, która pokazuje, że problem braku domu może dotknąć tak naprawdę każdego. Mamy również pociągającą receptę na zmianę życia poprzez jego radykalną minimalizację. Festiwal jest także sceną fantastycznych podróży między rzeczywistościami w spektaklu “Kongres futurologiczny” według wizjonerskiej prozy Stanisława Lema.
Podobnie, jak w ubiegłych latach Pociąg do Miasta oprowadza widzów po Gdyni śladami teatralnych prezentacji. Podczas tego spaceru nieoczywiste miejsca lokalizacji scen nawiązują do formy i treści przedstawień i skłaniają do poszukiwania ich nowych kontekstów. Festiwalowe prezentacje rozpoczynają się zawsze o godzinie 21.00, a widzów czeka sześć dni wypełnionych teatrem offowym, w sumie aż 12 prezentacji. Dbając o uwiecznienie ulotnej atmosfery festiwalowej, naszemu wydarzeniu towarzyszy konkurs recenzji teatralnych.
11 i 12 sierpnia (środa, czwartek) godzina 21.00
W DWÓCH JĘZYKACH POLSKICH
TARAS/ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 26 I ul. Tatrzańska 40
Spektakl prezentowany również w polskim języku migowym
LUDZIE SWOBODNI W ŚWIETLE BADAŃ EMPIRYCZNYCH
PLAC/ ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY NR 3 I ul. Nagietkowa 73
13 i 14 sierpnia (piątek, sobota) godzina 21.00
MINIMALSI
DZIEDZINIEC/ DAWNE GIMNAZJUM NR 1 I ul. 10 Lutego 26
KONGRES FUTUROLOGICZNY wg Stanisława Lema
ZIELONA STREFA MIĘDZY BUDYNKAMI III I IV/ Pomorski Park Naukowo-Technologiczny I Aleja Zwycięstwa 96/98
Oprac. Martyna Rodzik