Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku

0
881

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim.

Jest przedsięwzięciem popularyzującym język polski wśród młodzieży, zapoczątkowanym w 2016 roku we współpracy z projektem Słowa klucze w ramach inicjatywy Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

GŁOSUJ tutaj —> Młodzieżowe Słowo Roku 2021

Plebiscyt ma na celu wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Organizatorom zależy, by plebiscyt wywoływał pozytywne emocje i przebiegał w przyjaznej atmosferze oraz z zachowaniem zasad dobrego wychowania. Dlatego, z uwagi na rosnące zainteresowanie plebiscytem oraz coraz większą ilość zgłoszeń, po pięciu latach zdecydowano się odświeżyć nieco formułę tego przedsięwzięcia.

Niezmiennie Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku. Wedle nowych zasad, będzie ono wyłaniane w dwóch etapach:
● do pierwszego etapu plebiscytu może być zgłoszone każde słowo. Następnie Jury w składzie: Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Anna Wileczek (Uniwersytet J. Kochanowskiego w Kielcach), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Bartek Chaciński (Polityka) dokonają analizy zgłoszeń;
● do drugiego etapu głosowania przejdą najczęściej zgłaszane w pierwszym etapie słowa, które jednocześnie są zgodne z regulaminem. W drugim etapie zaprezentowana będzie  lista 20 słów, spośród których głosami internautów wyłonione będzie zwycięskie słowo.

Przewidziano także dodatkową kategorię: Nagroda Jury, która pozwoli wskazać najciekawsze zdaniem Jury słowo wraz z definicją. Kapituła zwróci uwagę m.in. na istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości.

W poprzednich latach internauci wybrali:
2016 sztos, ogarnąć/ogarniać się beka, masakra
2017 XD, sztos, dwudzionek
2018 dzban, masny/masno, prestiż/prestiżowy
2019 alternatywka, jesieniara, eluwina
2020 plebiscyt nierozstrzygnięty

Rozstrzygnięcie plebiscytu nastąpi na początku grudnia.

 

Oprac. Mateusz Kalinowski