esencjaGdyni.pl | informacje od Was dla Was

Piękny triumf Daru Młodzieży

Sukces młodej załogi z Gdyni – „Dar Młodzieży” wygrał drugi etap prestiżowych regat The Tall Ships Races, które w tym roku sprawdzają możliwości żaglowców z całego świata na wodach Morza Północnego.

Fregata, na której szkolą się studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i innych szkół oraz uczelni najszybciej pokonała trasę z brytyjskiego Hartlepool do portu w norweskim Fredrikstad.

Stare przysłowie mówi „pierwsze koty za płoty” (a raczej: za burty), więc w jego myśl pierwszy wyścig zakończył się blisko czołówki, a w drugim etapie przyszło już zwycięstwo. Załoga „Daru Młodzieży”, który kilkanaście dni temu rozpoczął swój udział w jednych z największych regat, The Tall Ships Races, ma powody do dumy. Do świętowania jeszcze nie, bo przed nimi wciąż ostatni (trzeci) wymagający odcinek rejsu, podczas którego będą ponownie rywalizować z kilkudziesięcioma żaglowcami.

Kultowe regaty próbą dla studentów

„Dar Młodzieży”, który 29 maja wypływał z Gdyni z zapowiedzią blisko 12,5 tysiąca mil morskich do pokonania bierze udział w jednym z ważniejszych punktów swojego tegorocznego kalendarza. Załoga złożona z ponad 100 studentów i praktykantów z kilku uczelni i szkół rozpoczęła zmagania w tegorocznych regatach The Tall Ships Races dokładnie 29 czerwca, rozstawiając żagle po wyjściu z portu w holenderskim Den Helder. Pierwszy etap słynnego wyścigu żaglowców (jego historia sięga 1956 roku) poprowadził jednostki do brytyjskiego Hartlepool. W tej części zmagań młodzi żeglarze z „Daru Młodzieży” dotarli do mety jako piąta załoga.

Spory sukces przyszedł jednak w drugim z trzech etapów. To właśnie na odcinku z Hartlepool do Fredrikstad w Norwegii wiatr pomyślnie wypełnił żagle fregaty z Gdyni i pozwolił na wyprzedzenie wszystkich konkurentów. Na mecie załoga zameldowała się we wtorek, 11 lipca po godzinie 21:50 czasu lokalnego, pokonując około 528 mil morskich w niespełna 55 godzin. To o około 13 godzin przed drugim na mecie norweskim, dosyć wiekowym żaglowcem „Statsraad Lemkuhl” (został zwodowany w 1914 roku). Trzeci na matę dotarł polski „Fryderyk Chopin”.

Flota korzystała z korzystnych warunków do żeglugi, przy prędkości wiatru sięgającej 25-30 węzłów, która pozwoliła żaglowcom osiągnąć prędkość ponad 15 węzłów w drodze do Fredrikstad – relacjonowała przebieg drugiego etapu regat organizacja Sail Training International, organizatorzy The Tall Ships Races 2023.

Ostatni taki triumf 11 lat temu

To pierwszy taki triumf gdyńskiej fregaty w pojedynczym etapie słynnych regat od 2012 roku – wówczas załoga wygrała w rywalizacji między portami w Lizbonie i Kadyksie.

Teraz, po drugim wyścigu z Hartlepool do Fredrikstad „Dar Młodzieży” w swojej klasie A (zarezerwowanej dla największych żaglowców) zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji The Tall Ships Races 2023 za polskim „Fryderykiem Chopinem” i norweskim „Statsraad Lehmkuhl”. Przed wszystkimi załogami jeszcze ostatni etap rywalizacji – rejs z Lerwick, największego miasta szkockich Szetlandów do niewielkiego Arendal na południu Norwegii.

Rywalizację żaglowców w ramach The Tall Ships Races 2023 można śledzić na żywo dzięki interaktywnej mapie z lokalizacjami wszystkich jednostek – jest dostępna na portalu Yb.tl.

Na pokładzie szkolnego żaglowca Uniwersytetu Morskiego w Gdyni znajdują się nie tylko studenci tej uczelni, ale także kilkudziesięciu praktykantów z Zachodniopomorskiego Centrum Szkół Politechnicznych i Morskich w Szczecinie oraz ponad 20 ukraińskich studentów ze szkoły morskiej w Odessie (Odessa Maritime Academy), dla których w dobie wojny to jedyna szansa na zdobycie praktycznej wiedzy o żegludze.

Przypomnijmy, że poza regatami The Tall Ships Races „Dar Młodzieży” weźmie w najbliższych miesiącach jeszcze udział m.in. w odtworzeniu historycznego momentu przejścia przez równik swojego poprzednika, żaglowca „Lwów” (w tym roku przypada 100-lecie tego wydarzenia), a do macierzystego portu w Gdyni fregata ma powrócić dopiero w listopadzie – na Święto Niepodległości.

Oprac. Karol Molęda

Exit mobile version