W czerwcu rakieta „Perun”, którą stworzyła wywodząca się z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego gdyńska firma SpaceForest , odbyła swój pierwszy lot.
Tego, jak wyglądały przygotowania do tego momentu i ile pracy włożyli w projekt konstruktorzy, można się dowiedzieć, oglądając specjalny film przygotowany przez firmę. Właściciele i pracownicy SpaceForest opowiadają w nim o rakiecie i dokonaniach przedsiębiorstwa, a także o przygotowaniach do kolejnego lotu.
„Perun” to największa w historii polska rakieta suborbitalna. I to prosto z Gdyni. Jaka jest jej historia? W jaki sposób ten projekt ma ewoluować? O tym jej twórcy opowiadają w specjalnym filmie, który można zobaczyć na kanale YouTube i facebookowym profilu SpaceForest. To właśnie ta firma, która przez lata rozwijała się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, skonstruowała rakietę.
Realizacja ich planu już się rozpoczęła. 21 czerwca „Perun” odbył swój pierwszy lot. Udało się to dzięki zbiórce funduszy na jednym z portali crowdfundingowych. Rakieta wystartowała z poligonu w Ustce. Start przebiegł pomyślnie, a rakieta napędzana mieszanką podtlenku azotu i modyfikowanej parafiny wzniosła się na wysokość 22 km. Na jej pokładzie znajdowały się przedmioty dostarczone przez osoby wspierające projekt. Cały ładunek udało się odzyskać. Obie części rakiety opadły na spadochronach do wody, skąd zostały podjęte kutrem. Próba miała charakter testowy. To był pierwszy test przed lotem kosmicznym. Kolejna próba ma się odbyć jesienią.
O projekcie
Projekt zmierzający do wysłania „Peruna” w kosmos rozpoczął się w 2018 roku. Ekipa ze SpaceForest wykonała też lot prototypowego modelu oznaczonego dopiskiem „demonstrator” (rakieta wzbiła się na pułap 10 kilometrów), ale odbyły się również próby nowego, mocniejszego silnika rakiety suborbitalnej. Próbą było też m.in. wcześniejsze odpalenie rakiety „Bigos 4” w 2018 roku – to pomniejszony model zbliżony do „Peruna”, który przeszedł wówczas pomyślnie próby na poligonie w Drawsku Pomorskim.
SpaceForest to firma rodzinna, która przez lata funkcjonowała i rozwijała się w przestrzeni Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Spółka zajmuje się nie tylko projektowaniem i budową specjalistycznych rozwiązań dla przemysłu kosmicznego, ale tworzy także produkty związane z automatyką przemysłową czy robotyką. Ich rakieta suborbitalna, która jest też spełnieniem marzeń i ambicji braci Roberta i Andrzeja Magierów, docelowo ma umożliwić m.in. prowadzenie różnego rodzaju badań i działań w górnych warstwach atmosfery.
Oprac. Marek Lutowski