We wtorek, 29 sierpnia otwarty zostanie trzeci – ostatni – etap Parku Centralnego.
To domknięcie parkowej przestrzeni, które, choć ostatnie w kolejności, odgrywa najważniejszą rolę w całym projekcie. To tutaj skrył się podziemny parking dla samochodów, tu pojawił się też staw, który co roku będzie się zamieniać w zimowe lodowisko i wreszcie to tutaj skorzystamy z polany piknikowej czy oferty gastronomicznej.
Spacery, tańce i kulturalne uniesienia na otwarcie
Premiera trzeciego, ostatniego etapu Parku Centralnego w Gdyni już w najbliższy wtorek, 29 sierpnia. W samo południe przestrzeń wypełni się mieszkańcami, którzy po raz pierwszy zobaczą i skorzystają z nowego miejsca rekreacji i wypoczynku. W związku z otwarciem na gości czekają dodatkowe atrakcje i animacje, które potrwają do wieczora. To będzie prawdziwe święto gdyńskiego parku! Gdynianie przespacerują się wśród drzew, krzewów i kwiatów, żeby poznać odmieniony, większy park. Później pora na działanie. Mieszkańcy będą mogli rozruszać się na świeżym powietrzu, posłuchać muzyki, obejrzeć filmy, a nawet… potańczyć wśród parkowych alejek!
Plan wydarzenia:
godz. 12:00 – otwarcie parku i spacer przyrodniczy parkowymi ścieżkami;
godz. 12:00 – 15:00 – parkowa strefa atrakcji: muzyka fortepianowa na żywo, projekcje filmowe, bookcrossing, zuma, pilates, joga, spacer botaniczny, gry, quizy, wystawa zdjęć, warsztaty naukowe i kreatywne. Na zajęcia sportowe warto zabrać ze sobą ręczniki, maty i wodę do picia;
godz. 17:00 – gdyńska potańcówka międzypokoleniowa;
godz. 20:00 – parkowe kino plenerowe: „Niebezpieczni dżentelmeni” w reż. Macieja Kawalskiego. Na projekcję warto zabrać ze sobą koc.
Aktywności z okazji otwarcia trzeciego etapu Parku Centralnego w Gdyni są bezpłatne i ogólnodostępne dla mieszkańców. Uwaga: w dniu otwarcia parking będzie dostępny dla samochodów osobowych i bezpłatny.
Przestrzeń, jakiej nie było
Park Centralny to zupełnie nowe, kompleksowe zagospodarowanie zielenią terenu w samym centrum Gdyni. Trzeci etap inwestycji zajmuje obszar od pawilonu w pobliżu skateparku (drugi etap parku) aż do skrzyżowania alei Marsz. Piłsudskiego z ulicą Świętojańską. Głównym założeniem było zaproponowanie rekreacji i wypoczynku dla wszystkich mieszkańców, niezależnie od wieku czy sprawności ruchowej. Spędzimy tutaj czas na wiele różnych sposobów: odpoczywając, bawiąc się, trenując lub na przykład spożywając posiłek w dobrym towarzystwie. Pod spodem, na nowoczesnym parkingu „ukryje się” natomiast aż 270 samochodów, dzięki czemu uda się poprawić ład przestrzenny w tym reprezentacyjnym fragmencie miasta (zniknął parking przed Urzędem Miasta Gdyni, którego miejsce zajął zielony skwer).
Najważniejsze elementy trzeciego etapu Parku Centralnego to polana piknikowa, siedziska terenowe, staw biologiczny, zimowe lodowisko, w które będzie można przekształcić staw (wraz z m.in. wypożyczalnią łyżew), fontanna, tor wrotkarski/rolkarski i trasa biegowa (domknięcie pętli z drugim etapem), pawilon gastronomiczny, parking podziemny dla 270 aut z kilkoma wejściami/wyjściami oraz pomieszczenia techniczne parku.
W ramach trzeciego etapu posadzono 156 nowych drzew, ponad 11,6 tys. krzewów różnych gatunków, ponad 4,3 tys. pnączy, ponad 40 tys. roślin cebulowych, ponad 7,1 tys. sztuk traw ozdobnych oraz 3 tysiące bylin różnych gatunków (ponad 200 z nich w stawie).
O Parku Centralnym
Przypomnijmy, że prace związane z trzecim etapem Parku Centralnego w Gdyni ruszyły w pierwszej połowie kwietnia 2022 roku. Wykonawcą była wyłoniona w drodze przetargu firma Budimex. Koszt tej części inwestycji to 63,4 miliona złotych. Wcześniej, w 2019 roku oddano do użytku pierwszą część nowego parku służącą spokojnej rekreacji, a w 2020 roku – etap drugi, przeznaczony miłośnikom bardziej aktywnego wypoczynku. We wspomnianych fragmentach Parku Centralnego poza zielenią, ścieżkami i małą architekturą znajdziemy też m.in. ogród sensoryczny, zewnętrzne siłownie, wybieg dla psów, duży plac zabaw dla najmłodszych, linowy plac zabaw, rozbudowany skatepark i multimedialną fontannę.
Sama koncepcja projektowa parku została wcześniej wyłoniona w konkursie (przygotowała ją gdyńska pracownia Arch Deco). Główne założenia były oparte o diagnozowane wcześniej potrzeby mieszkańców. Park Centralny jest także zgodny z założeniami Strategii Rozwoju Gdyni 2030 – dokumentu wyznaczającego długofalowe kierunki rozwoju miasta.