Oddaj duże elektrośmieci bezpłatnie

0
354

Zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny to odpad niebezpieczny, którego nie można po prostu wyrzucić na śmietnik. Co zatem z nim zrobić? Duży, kompletny sprzęt AGD i RTV – o wadze od 20 do 60 kg – z gospodarstw domowych bezpłatnie odbiera Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki”. Wystarczy zadzwonić i zgłosić taką potrzebę.

Elektrośmieci to odpady niebezpieczne, ponieważ zawierają substancje niebezpieczne dla ludzi i środowiska. Taki sprzęt wystawiony przed posesję lub pergolę śmietnikową może być rozebrany lub zniszczony. Stąd już prosta droga do tego, żeby niebezpieczne substancje przeniknęły do gleby i wód gruntowych. Ponadto wystające, ostre elementy mogą być groźne dla mieszkańców czy pracowników firm komunalnych (ryzyko skaleczeń).

Ze względu na powyższe fakty pracownicy Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki” odbierają zużyty sprzęt AGD i RTV bezpośrednio z gospodarstw domowych. Usługa jest bezpłatna i mogą z niej skorzystać mieszkańcy gmin należących do związku, czyli Gdyni, Sopotu, Rumi, Redy, Wejherowa, Kosakowa i Szemudu.

Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” odbiera sprzęt o wadze powyżej 20 kg, ale nie większej niż 60 kg. Chodzi m.in. o lodówki, pralki, zmywarki, kuchenki elektryczne czy telewizory – kineskopowe o przekątnej powyżej 20 cali i płaskie o przekątnej powyżej 45 cali. Sprzęt musi być kompletny (a zatem np. lodówka musi mieć agregat, pralka i zmywarka – silnik i programator, telewizor – miedzianą cewkę itd.).

Zgłoszenia są przyjmowane w dni robocze w godz. 7.30-15.30. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: 58 624-66-11 lub 609-045-410, podać rodzaj sprzętu, który chce się oddać, adres i numer kontaktowy. Data odbioru sprzętu będzie ustalana indywidualnie. Termin zostanie potwierdzony z jednodniowym wyprzedzeniem.

Urządzenia do oddania muszą być odpowiednio przygotowane, aby pracownicy KZG mogli je odebrać:

  • odłączone od prądu, gazu czy wody,
  • ze zmywarki i pralki musi być wylana woda,
  • lodówka powinna być opróżniona, rozmrożona i bez wody,
  • wszystkie ruchome elementy (np. szuflady czy drzwiczki) powinny być zabezpieczone, kable zwinięte, drzwiczki zaklejone taśmą,
  • sprzęt do zabudowy musi być wymontowany.

Odpady niebezpieczne, w tym zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny (bez limitu wielkości), można też dostarczyć we własnym zakresie do punktów zbiórki odpadów niebezpiecznych. W Gdyni działa pięć takich miejsc:

  • na Witominie – przy ul. Konwaliowej 1 – od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-18.00,
  • na Cisowej – przy ul. Chylońskiej 301 – w poniedziałki i środy w godz. 14.00-17.00 oraz w soboty w godz. 11.00-15.00,
  • na Pogórzu – przy ul. Żeliwnej 3 – we wtorki i czwartki w godz. 14.00-17.00 i w soboty w godz. 11.00-15.00,
  • w Orłowie – przy ul. Kasztanowej 4A – w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 12.00-15.00,
  • na Karwinach – przy ul. Nałkowskiej 20 – we wtorki i czwartki w godz. 14.00-17.00 oraz w soboty w godz. 10.00-14.00.

 

Oprac. Małgorzata Trasna