Rząd zapowiedział rezygnację z II i III etapu na rzecz wprowadzenia szczepień populacyjnych. Powstaną też nowe punkty, w których będzie można przyjąć szczepionkę, w tym takie organizowane przez miasto. W Gdyni będzie to Gdynia Arena.
Podczas rządowej konferencji z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz pełnomocnika do spraw szczepień przeciwko COVID-19 Michała Dworczyka przedstawiono nowy harmonogram i zmiany w Narodowym Programie Szczepień.
Podstawą systemu szczepień będą szpitale tymczasowe a dodatkowo w każdym powiecie – jeden szpital tradycyjny, który będzie realizował szczepienia, oraz jeden punkt prowadzony przez samorząd.
W II kwartale tego roku zostaną uruchomione nowe punkty, w których będzie można się zaszczepić: szpitale tymczasowe, w każdym powiecie – jeden szpital tradycyjny, w każdym powiecie będzie też funkcjonować jeden punkt prowadzony przez samorząd, punkty drive thru, zakłady pracy, apteki, przychodnie POZ. Szczepienia będą mogli wykonać też samodzielni ratownicy i pielęgniarki.
W Gdyni samorząd pracuje nad uruchomieniem dwóch nowych punktów szczepień. Jeden z nich będzie zlokalizowany w Gdynia Arenie (ul. Kazimierza Górskiego 8). Wielkość obiektu oraz dogodny dojazd pozwoli stworzyć punkt gwarantujący sprawne i bezpieczne podanie szczepionki.
Szczepienia w zakładach pracy będą możliwe, jeśli zgłosi się 500 chętnych, a pracodawca zorganizuje zespół do szczepień. Gdy wymagania zostaną spełnione, firma otrzyma niezbędne szczepionki.
Do tej pory do szczepienia kwalifikowali lekarze, po wykonaniu badania oraz wypełnieniu kwestionariusza. W II kwartale planowane są zmiany w systemie. Do szczepień kwalifikować będą mogli także: stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci oraz studenci ostatniego roku studiów medycznych. Przedstawiciele tych zawodów będą również uprawnieni do wykonywania szczepień, po wcześniejszym szkoleniu.
Osoba zgłaszająca się na szczepienie będzie musiała wypełnić „Kwestionariusz wstępnego wywiadu”, a konsultacja lekarska będzie się odbywała w razie wątpliwości.
12 kwietnia startują zapisy na szczepienia dla osób z rocznika 1962. Każdy kolejny dzień to otwarcie zapisów dla następnego rocznika. Rząd zrezygnował z II i III etapu szczepień na rzecz wprowadzenia szczepień populacyjnych.