Nova Marina Gdynia – ruszyły prace

0
57

Rozpoczęły się prace przygotowawcze do budowy Nova Marina Gdynia – nowoczesnego kompleksu żeglarskiego, który powstanie na terenie Śródmieścia, w bezpośrednim sąsiedztwie Basenu Żeglarskiego im. Gen. Mariusza Zaruskiego. Inwestycja realizowana jest wspólnie przez Polski Związek Żeglarski oraz firmę Ghelamco.

Projekt przewiduje kompleksową przebudowę części nabrzeża – powstaną nowoczesne hangary, infrastruktura żeglarska, nowe budynki klubowe oraz przestrzenie publiczne. Architektura inwestycji nawiązywać będzie do modernistycznego dziedzictwa Gdyni.
Prace przygotowawcze i tymczasowe siedziby klubów

W ramach pierwszego etapu inwestycji trwają rozbiórki obiektów z lat 70. – wysłużonych hangarów i części komercyjnych, które zakończyły już swoją funkcję. Równocześnie kluby żeglarskie działające na tym terenie przeniosły się do tymczasowych siedzib w pobliżu mariny – naprzeciwko Miejskiego Klubu Żeglarskiego Arka Gdynia. Pomieszczenia zostały zapewnione w ramach współpracy inwestorów z klubami.

Z nowych lokalizacji korzystają: Yacht Klub Polski Gdynia, Jacht Klub Morski Gryf, Klub Żeglarski Opti CWM, Yacht Klub Stal Gdynia oraz Pomorski Związek Żeglarski.

Projekt architektoniczny i urbanistyczny

Nova Marina Gdynia to wynik zamkniętego konkursu architektonicznego, do którego zaproszono pięć renomowanych polskich pracowni. Zwyciężyła koncepcja PIG Architekci, która uwzględnia zarówno potrzeby funkcjonalne klubów żeglarskich, jak i kontekst urbanistyczny miejsca – główną oś układu śródmieścia oraz otoczenie Mola Południowego.

Projekt zakłada powstanie dwóch osi widokowych przebiegających przez wszystkie kondygnacje, tworzących ogólnodostępne pasaże prowadzące od Mola Południowego w kierunku basenu żeglarskiego. Znacząca część obiektu przeznaczona będzie na działalność statutową klubów i organizacji żeglarskich.

Nowy standard dla żeglarstwa

Nova Marina Gdynia stanie się nowym centrum życia żeglarskiego w mieście. W planach znajduje się również modernizacja otaczającej przestrzeni publicznej, w tym stworzenie nowej osi widokowej w sąsiedztwie Daru Pomorza i Uniwersytetu Morskiego.

Zakończenie prac planowane jest na 2027 rok, a inwestycja ma być gotowa na jedno z największych wydarzeń żeglarskich na świecie – Mistrzostwa Świata World Sailing.

Fot. novamarinagdynia.com

Oprac. Przemek Wutowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here