Najlepsze od 30 lat!

0
879

Tylko dwie trójmiejskie szkoły przygotowują uczniów do matury międzynarodowej.

III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni jest jedną z nielicznych szkół w Trójmieście, w których wręczenie świadectw dojrzałości ma charakter uroczysty. We wtorek, 5 lipca, absolwentki oraz absolwenci gdyńskiej Trójki roku szkolnego 2021/2022, poznali wyniki uzyskane na maturze krajowej, a także na maturze międzynarodowej nadzorowanej przez International Baccalaureate Organization-IBO. 162 osoby odebrały świadectwo zdania matury krajowej, a 40 osób międzynarodowej.

Wszystkie tegoroczne absolwentki i wszyscy tegoroczni absolwenci III LO w Gdyni maturę krajową lub maturę międzynarodową zdali i to znakomicie.

Najlepsze wyniki na krajowym egzaminie dojrzałości uzyskały w gdyńskiej Trójce dwie absolwentki: Rozalia Szulc, która uzyskała ze wszystkich zdawanych egzaminów wynik 98 procent oraz Maja Müller, która otrzymała ze zdawanych egzaminów wynik 97,4 procent. Rozalia zdawała 7 egzaminów, w tym 4 egzaminy zdała na 100 procent, a Maja 8 egzaminów, podobnie jak koleżanka 4 zdała na 100 procent.

Z kolei na międzynarodowym egzaminie dojrzałości najlepszy wynik w III LO uzyskała Emilia Monkiewicz. Zdobyła najwyższą możliwą do zdobycia na maturze IBO liczbę punktów, tj. 45 na 45.

W III LO w Gdyni aż dziesięć osób uzyskało na maturze międzynarodowej wynik 44 pkt., kolejnych pięć zdobyło 43 pkt., a następnych pięć uzyskało 42 pkt., cztery osoby uzyskały po 41 pkt., jedna 40 pkt. Łącznie aż 26 osób na 40 zdających zdobyło 40 i więcej punktów na 45 maksymalnie. Jak podkreśla dyrektor Kosakowski III LO w Gdyni odnotowało najlepszy wynik na maturze międzynarodowej, czyli 41/45 pkt., w całej prawie 30-letniej historii nauczania programu matury międzynarodowej w Polsce.

Wyjaśnijmy, że pierwsze w Polsce klasy z maturą IBO utworzone zostały w 1993 roku właśnie w III LO w Gdyni oraz w XXXIII LO w Warszawie. Program maturalny w systemie IB trwa dwa lata, składa się z sześciu kursów przedmiotowych, eseju oraz kursu z teorii wiedzy. Całość kursów odbywa się w języku angielskim, francuskim lub hiszpańskim, w tym języku zdawany jest także egzamin maturalny – z wyjątkiem oczywiście egzaminów z języków. Kursy przedmiotowe to zagadnienia skupione pod blokami takim jak nauki eksperymentalne, nauki społeczne, nauki matematyczne czy sztuka. Dla przykładu nauki społeczne to nie tylko historia ale także antropologia, psychologia, politologia, a nawet wiedza o pięciu z dziewięciu największych religii świata. Uczniowie poznają podczas realizacji tego trybu nauki np. techniki informatyczne w globalnym społeczeństwie czy technologię projektowania.

Oprac. Martyna Rodzik