Muzealny Oscar dla Muzeum

0
676

Sybilla – najbardziej prestiżowe muzealne wyróżnienie przyznawane w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w 42. edycji przedsięwzięcia w kategorii „Edukacja” przypadło Muzeum Miasta Gdyni za Rok Tadeusza Wendy.

26 września w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród 42. edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku – najważniejszego dla polskich muzeów konkursu, którego celem jest wskazanie najbardziej wartościowych wydarzeń muzealnych i ich twórców oraz diagnoza zmian i trendów, jakie zachodzą w polskim muzealnictwie, a także wyznaczanie i promowanie dobrych praktyk w działaniach muzeów.

Kapituła 42. edycji Konkursu pod przewodnictwem prof. dr hab. Joanny Sosnowskiej oceniała przesłane na konkurs zgłoszenia w ramach sześciu kategorii: Konserwacji i ochrony dziedzictwa kultury, Edukacja, Projekty naukowo-badawcze, Nowe i zmodernizowane wystawy stałe, Wystawy czasowe i Zarządzanie.

W kategorii Edukacja jury postanowiło nagrodzić Muzeum Miasta Gdyni za Rok Tadeusza Wendy – projekt edukacyjny w 100. rocznicę rozpoczęcia budowy Portu Gdynia. Jak przyznała podczas gali prof. Joanna Sosnowska, Gdynię do tej pory kojarzyła głównie z postacią Eugeniusza Kwiatkowskiego, a dzięki nagrodzonemu projektowi dowiedziała się, jak ważną rolę w powstaniu portu i miasta odegrał bohater gdyńskiej akcji edukacyjnej.

Wyróżnienia w kategorii Edukacja otrzymały Muzeum Górnośląskie w Bytomiu za projekt „Sztrykowane, heklowane, biglowane – skarby śląskiej szafy” i Muzeum Kinematografii w Łodzi za „Polski punkt widzenia – Malarskość Filmu 3.0”.

Grand Prix przyznano Zamkowi Królewskiemu na Wawelu za projekt „Państwowe Zbiory Sztuki. Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921”.

Historia nagród Sybilla sięga roku 1980, kiedy w Ministerstwie Kultury zrodziła się idea ustanowienia konkursu na najwybitniejsze dokonania w obszarze działalności muzealnej. Przez ponad czterdzieści lat konkurs zmieniał kilkakrotnie swoją formułę, jednak nieprzerwanie jest najwyższą formą uznania osiągnięć w krajowym muzealnictwie. Organizatorem konkursu są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Źródło: gydnia.pl, gov.pl

Oprac. Małgorzata Trasna