Choć z powodu pandemii wielu z nas zrezygnowało ze swoich planów i przełożyło podróże na inny termin, majówka nie musi być nudna.
Tworzona przez gdyńskie instytucje kultury oferta jest różnorodna i wierzymy, że pozwoli odczuć świąteczny nastrój i twórczo się zrelaksować. Koncerty, spotkania z architekturą, warsztaty rodzinne to tylko część wydarzeń, które czekają na nas on line w ramach Majówki po gdyńsku.
Gdynia – Tel Awiw. Odsłona gdyńska
Tradycją stało się, że świętowanie majówki zaczynamy w Gdyni już 30 kwietnia. Tego dnia uruchomiona zostanie długo oczekiwana nowa wystawa czasowa Gdynia – Tel Awiw, wcześniej dostępna w postaci tradycyjnej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, a w piątek o godz. 18.00 swoje podwoje on line otworzy dla zwiedzających Muzeum Miasta Gdyni, transmitując wernisaż.
Choć Gdynię od Tel Awiwu dzieli prawie 3000 kilometrów, wiele łączy te okna miasta. Oba powstały niemal od podstaw w cieniu starszych ośrodków – odpowiednio Gdańska i Jaffy. Impulsem do rozwoju była trudna sytuacja geopolityczna, nadmorskie położenie i stawiane im wielkie oczekiwania. Stały się eleganckimi kurortami oraz nowoczesnymi portami.
Wyróżnia je charakterystyczna, modernistyczna architektura. I ona właśnie na potrzeby wystawy w Gdyni stanie się podstawowym wątkiem i osią narracji. Jest bezsprzecznie głównym, bezpośrednio nasuwającym się „wspólnym mianownikiem” dla Gdyni i Tel Awiwu, a oba miasta, tak w warstwie symbolicznej, jak i w propagandowej retoryce, określane były jako „białe”.
Twórcy wystawy w Gdyni szczególną uwagę poświęcą podobieństwom i różnicom między oboma miastami w zakresie: układu urbanistycznego, charakteru zabudowy, brył budynków, a także funkcjom, jakie pełniły.
Ważne miejsce w przestrzeni wystawy zajmie także kontekst historyczny, a wiele innych wątków pojawi się w ramach działań edukacyjnych i popularyzatorskich.
Wystawa dostosowana do warunków i przestrzeni gdyńskiego muzeum, a także do oczekiwań trójmiejskich odbiorców, została przygotowana przez zespół pracowników MMG pod kierunkiem historyka Marcina Szerle oraz architektki i badaczki Anny Orchowskiej-Smolińskiej.
1 maja godzina 18:00 www.facebook.com/muzeummiastagdyni
Minipowieść Janusza Głowackiego „My sweet Raskolnikow”
„My sweet Raskolnikow” to głośna minipowieść Janusza Głowackiego. Została wydana u schyłku lat 70., ale wciąż jest aktualna. To błyskotliwa i ironiczna opowieść o Polsce i Polakach. Historia wzlotów i bolesnych upadków. Głowacki pokazał w niej prawdę o nas samych. Pokazano w niej drogę, jaką bohater pokonuje, aby odnaleźć siebie i poznać prawdę o świecie, w którym przyszło mu żyć.
„My sweet Raskolnikow” w reżyserii Oleny Leonenko-Głowackiej została podzielona na odcinki.
Spotkania z minipowieścią potrwają do 7 maja. Codziennie o godz. 20.00 na kanale YouTube Gdyńskiego Centrum Kultury. Czytać będą artyści zaprzyjaźnieni z gdyńską sceną:
1 maja: odc. 5 – „Ja panów zapraszam”: Adam Kupaj,
2 maja: odc. 6 – „California”: Adam Kupaj,
3 maja: odc. 7 – „Słowiańskaja dusza”: Daria Krzyżaniak, Kacper Gaduła-Zawratyński.
www.youtube.com/channel/UChB4bytbiOoh_sg2A-Ol8eg
Gdyńska kultura łączy siły – koncertowo
Tradycji muzycznych piątków z gdyńską kulturą stanie się zadość również 1 maja. Od 18.00 na kanale Gdyni Kulturalnej wysłuchać będzie można koncertu kolektywu Druga Fala.
GSA to skrót oznaczający Gdyńską/Gdańską Scenę Alternatywną. Na początku lat 80. XX w. na Wybrzeżu powstało aktywne środowisko muzyczne, zrzeszające również poetów oraz malarzy. Ich wspólna praca, wraz ze wsparciem MCK Gdynia i animatora Waldemara Rudzieckiego doprowadziła do wydania przez Tonpress płyty „Gdynia”, co było wyjątkowym wydarzeniem w skali krajowej – żadna lokalna scena nie doczekała się tak obszernego podsumowania.
Zaprezentowali oni nowe interpretacje utworów z “Fali II” w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce w sierpniu 2019 roku. W koncercie, który ponownie odbył się w gdyńskim Konsulacie Kultury, uczestniczyły także dzieci muzyków związanych z Gdyńską Sceną Alternatywną, co dodało wydarzeniu wielopokoleniowego wymiaru.
1 maja o godz. 18.00 na kanale fb Gdyni Kulturalnej posłuchamy koncertu, który ten żywy i barwny kolektyw zagrał w Konsulacie Kultury w grudniu ubiegłego roku.
1 maja godzina 18.00 www.facebook.com/gdyniakulturalna
Jak w domu! – Majówka z Muzeum Emigracji
Tegoroczną majówkę Muzeum Emigracji w Gdyni poświęciło temu, co rodzinne, domowe i zbliża ludzi do siebie: wspólnym posiłkom, a także temu, co czyni nasz dom miejscem przyjaznym i wypełnionym dobrą energią: domowym roślinom. Do dorosłych skierowano dwa warsztaty przygotowane przez Sebastiana Kulisa, autora bloga Roślinne Porady: „Warzywa i zioła na miejskim balkonie” oraz „Pielęgnacja roślin domowych”.
Na rodziców i dzieci czekają warsztaty z zakresu edukacji kulinarno-żywieniowej „Jadać lokalnie, czyli jak?”, przygotowany przez dietetyczkę i autorkę książek o żywieniu dzieci Katarzynę Błażejewską-Stuhr oraz cykl warsztatów konstrukcyjno-architektonicznych przygotowanych przez Martę Fass: „Zaplanuj sobie pokój!”, „Zbuduj sobie dom!”, „Zaplanuj sobie plac zabaw!”.
Tradycyjnie odbędzie się także spotkanie z książką „System do mieszkania. Perspektywy rozwoju dostępnego budownictwa mieszkaniowego”. Rozmowę z autorką, Agatą Twardoch, poprowadzi Przemysław Chimczak.
Jak co roku o tej porze Muzeum Emigracji przywołuje pamięć o Polonii i Polakach za Granicą, którzy 2 maja obchodzą swoje święto. Tęsknota za domem albo poczucie utraty domu stały się udziałem wielu naszych rodaków, którym w różnych okresach dziejów przyszło żyć poza ojczystym krajem. Poprzez kontakt z tradycją, podtrzymywanie wiary, czy kultywowanie wspólnych wartości, a przede wszystkim zaś poprzez pielęgnowanie rodzinnych więzów udawało im się zachować język, tożsamość i poczucie zakorzenienia, podczas gdy ich nowe ojczyzny okazywały się przyjazne, dawały im schronienie i stawały się ich drugim domem. Będzie można wysłuchać wybranych fragmentów wywiadów pochodzących z Archiwum Emigranta, w których emigranci i potomkowie polskich emigrantów opowiadają o znaczeniu słowa dom i o uczuciach jakie z nim się wiąże.
Harmonogram:
1 maja
– godz. 10.00 – warsztaty konstrukcyjne dla dzieci on line z Martą Fass | „Zaplanuj sobie pokój”
– godz. 18.00 – spotkanie autorskie live – on kine z Agatą Twardoch rozmawia Przemysław Chimczak | „System do mieszkania. Perspektywy rozwoju dostępnego budownictwa mieszkaniowego”
2 maja
– godz. 10.00 – warsztaty konstrukcyjne dla dzieci online z Martą Fass | „Zbuduj sobie dom”
– godz. 11.00 – warsztaty on line z Sebastianem Kulisem | „Miejskie ogrodnictwo: warzywa i zioła na miejskim balkonie”
– godz. 14.00 – warsztaty on line z Katarzyną Błażejewską-Stuhr | „Jadać lokalnie, czyli jak?”
– godz. 18.00 – warsztaty genealogiczne online – webinar; link logowania do pokoju z webinarem pojawi się pod adresem: https://yourrootsinpoland.clickmeeting.pl/
3 maja
– godz. 10.00 – warsztaty konstrukcyjne dla dzieci on line z Martą Fass | „Zaplanuj sobie plac zabaw”
– godz. 11.00 – warsztaty on line z Sebastianem Kulisem | „Miejskie ogrodnictwo: rośliny domowe”
– godz. 18.00 – prezentacja fragmentów wywiadów przeprowadzonych przez Archiwum Emigranta, w których poruszany jest temat domu
www.facebook.com/muzeumemigracjigdynia
Koncertowy finał
3 maja o godz. 20.00 w pustej sali Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego pianista i multiinstrumentalista Krzysztof Herdzin zagra charytatywny koncert w ramach akcji #gramywdomu. W programie znajdą się improwizacje fortepianowe na tematy Keitha Jarretta i Fryderyka Chopina.
Klikając w sekcję “znajdź bilety” w wydarzeniu, można wspomóc zbiórkę. Cały dochód zostanie przekazany na rzecz Domu Hospicyjnego dla Dzieci „Bursztynowa Przystań” prowadzonego przez Stowarzyszenie Hospicjum im. Św. Wawrzyńca w Gdyni.
3 maja godzina 20.00 www.youtube.com/channel/UCm_hFUOxZOg1ziTKzUS6TfQ