Teatr Gdynia Główna oraz Rada Dzielnicy Karwiny zapraszają 22 sierpnia o godzinie 18.00 na prezentacje dwóch spektakli teatralnych opartych o prozę Stanisława Lema.
Pokaz na Karwinach rozpocznie prezentacja spektaklu “Czy Pan istnieje, Panie Johns?”, po krótkiej przerwie (około 15 minut) zaprezentujemy spektakl “Maska”. Spektakle są plenerowe oraz bezpłatne i odbywają się na terenie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 2, Ul. Leopolda Staffa 10.
„Maska” Stanisława Lema to fascynujące odkrycie zgromadzi niemal wszystkich naukowców i dziennikarzy z każdego cywilizowanego zakątka kosmosu! Atrakcją Kongresu Futurologicznego będzie prezentacja zrekonstruowanego androida, u którego pierwszy raz w historii mogła pojawić się sztuczna inteligencja.
Spotkanie z maszyną przywoła jej pierwsze próby odkrywania własnej świadomości, nagłe pojawienie się ludzkich uczuć i walkę z programem, który zamienia ją w mordercze narzędzie zemsty. Co wpłynie na jej dalsze losy? Program, czy też świeżo nabyte emocje?
Spektakl “Maska” Ewy Ignaczak wprowadzi widzów w świat najbardziej mrocznego opowiadania Stanisława Lema. Tutaj to android będzie ostrzegał przed autorytarnością władzy i spróbuje odkryć prawdziwą istotę człowieczeństwa. Jaką wystawi ocenę swoim konstruktorom?
„Czy Pan istnieje, Panie Johns?” Stanisława Lema to pytanie gdzie kończy się żywy człowiek, a zaczyna bezduszna maszyna? Co jest ważniejsze – prawo czy etyka? Na te pytania spróbuje odpowiedzieć rozprawa sądowa przeciwko kierowcy rajdowemu Mr. Johnsowi, którego wszystkie fragmenty ciała wymieniono po wypadkach na nowoczesne protezy. Ich producent przekonuje, że Johns jest tak naprawdę zbiorem protez i domaga się ich zwrotu. Adwokat pozwanego będzie natomiast bronił człowieczeństwa kierowcy.
Czy w trakcie burzliwego procesu sądowego, nagłych zwrotów akcji i wymiany argumentów pojawi się recepta na ustalenie zawartości człowieka w człowieku?
Przedstawienie zaprosi widzów do samodzielnych prób rozstrzygnięcia fascynujących dylematów cyborgizacji. Udowodni także aktualność wizji polskiego pisarza, bo utwór o Johnsie powstał w 1955 roku!
Oprac. Mateusz Kalinowski