Kulturalne granty rozdane

0
715

Poznaliśmy organizacje, którym przyznano miejskie dotacje w ramach otwartego konkursu ofert na wspieranie realizacji zadań publicznych z dziedziny kultury.

Wsparcie otrzymało w sumie 10 fundacji i stowarzyszeń. Za ich sprawą w Gdyni odbędzie się kilkanaście różnego rodzaju przedsięwzięć. Do wybranych organizacji trafi w sumie blisko pół miliona złotych.

W tym roku nadesłano 47 projektów wydarzeń, z których komisja konkursowa wybrała najciekawsze. Preferowane były zadania realizowane poza ścisłym centrum miasta – w różnych dzielnicach Gdyni tak, aby można było włączyć mieszkańców w proces ich tworzenia. 465 tysięcy złotych z gdyńskiego budżetu pomoże przy organizacji 12 imprez kulturalnych. Przyznane kwoty grantów, w zależności od potrzeb i rozmiarów wydarzeń, sięgają od 5 do 125 tysięcy złotych.

Mieszkańcy po raz kolejny mogą liczyć na plenerowe seanse filmowe w ramach Kina na skwerze. Na liście projekcji nie zabraknie filmów z całego świata. Kino pod chmurką jak zawsze zorganizuje Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa. Organizacja zadba też o to filmową edukację podczas trzeciej edycji Dni Krytyki Filmowej. To przegląd połączony z warsztatami. Prezentowane są tam wybitne współczesne produkcje – w formule omówień i dyskusji prowadzonych przez najważniejszych krytyków i dziennikarzy filmowych. Ponownie odbędzie się również wydarzenie organizowane przez Fundację Inicjatyw Twórczych Fordewind „Pokaż dokument! na bis. Cykl warsztatów i pokazów filmów dokumentalnych”. W jego ramach młodzi gdynianie zostają reżyserami, operatorami czy dźwiękowcami i tworzą własne produkcje. Podczas ostatniej edycji młodzież opowiedziała w swoich filmach o ich zainteresowaniach, marzeniach oraz trudnościach. Z kolei dzięki Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni będzie też można zapoznać się z Mistrzami kina w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Po raz kolejny można liczyć na Akcję/Edukację 2020, gdzie Teatr Gdynia Główna z Fundacją Klinika Kultury zadbają o rozwinięcie aktorskich talentów i wychowanie kolejnego pokolenia widzów. Ta sama organizacja zaprezentuje w tym roku również swój nowy projekt pod hasłem Ballady osiedlowe. Natomiast Towarzystwo Miłośników Gdyni będzie chciało zintegrować mieszkańców Gdyni w różnym wieku. A wszystko w ramach przedsięwzięcia „Teatr łączy pokolenia. Seniorzy i dzieci – spotkania teatralne”.

Nie zabraknie również muzycznych wrażeń. Spotkania z melodiami z całego świata to już gdyńska tradycja. Zapewnią je Wieczory z muzyką organową, które zawsze odbywają się w kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Wydarzenie organizuje Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra. Inna propozycja to projekt Fundacji Śpiewaj! pod hasłem Open Choir Project – działanie łączące muzykę i teatr. Cykl warsztatów wokalnych oraz świadomości ciała doprowadzi do koncertu oraz akcji performatywnych włączających odbiorców. Fundacja Śpiewaj!, która prowadzi chór „Razzle Dazzle” skupi się na rozwoju artystycznym zespołu, aby odbiorcy mogli doświadczyć niezwykłej mocy pokazu teatralno-muzycznego. Koncert finałowy zostanie zaprezentowany w gdyńskich Miejskich Halach Targowych.

Miłośnicy lokalnej architektury mogą liczyć na kolejną edycję festiwalu Open House Gdynia, który ponownie otworzy przed gdynianami miejsca na co dzień niedostępne, dając szansę na przyjrzenie się niepowtarzalnym i inspirującym wnętrzom. Spotkania z architekturą zapewni Fundacja PuraStowarzyszenie Halo Kultura przygotuje z kolei nowy projekt „Halo wobec widma przyszłości – „less waste” czyli pełna gotowość w mitologicznej odsłonie”. Przed nami również wydarzenie Fundacji Vademecum pod hasłem Wszystko jest filozofią 2.0.

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Krzysiek Marecki