Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci to wydarzenie skierowane do widzów od 4. roku życia oraz ich opiekunów, która odbędzie się w dniach 28 września-4 października.
Ideą, jaka od początku przyświeca imprezie, jest udostępnianie szerokiej publiczności wartościowych filmów, które wyróżniają się walorami edukacyjnymi, artystycznymi oraz produkcyjnymi. To już 7. edycja wydarzenia, które w Gdyńskim Centrum Filmowym zagości
Widownia Kina Dzieci, od startu festiwalu w 2014 roku do dziś, rozrosła się do ponad dwudziestu miast w Polsce. Publiczność każdej edycji zapoznaje się z międzynarodowymi produkcjami, które nie trafiły jeszcze do szerokiej dystrybucji.
W Gdyńskim Centrum Filmowym (pl. Grunwaldzki 2) zostanie pokazanych dziewięć filmów pełnometrażowych (aktorskich i animowanych), które w Konkursie Głównym powalczą o nagrody Kwiatu Paproci, przyznawane przez składy jurorskie i ogólnopolską publiczność.
Program Festiwalu
28 września
10.00-11.30 – „Fritzi – przyjaźń bez granic”;
29 września
10.00-11.15 – „Ella Bella Bingo”;
12.00-13.10 – „Filonek Bezogonek”;
30 września
10.00-11.30 – „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu”;
12.00-13.30 – „Halvdan – prawie wiking”;
1 października
10.00-11.30 – „Binti”;
12.00-13.30 – „Tarapaty 2”;
2 października
10.00-11.40 – „Szczęściara”;
12.00-13.40 – „Wszyscy za jednego”;
3 października
10.00-11.30 – „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu”;
12.00-13.30 – „Fritzi – przyjaźń bez granic”;
4 października
10.00-11.30 – „Tarapaty 2”;
11.45-13.15 – „Wszyscy za jednego”.
7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbędzie się w formie hybrydowej – zaplanowano projekcje stacjonarne w kinach oraz pokazy online. Nowością w programie są dwie sekcje: „Europejskie kino dokumentalne” oraz „Kino Dzieci o wychowaniu”. Pierwsza z nich to wybór dokumentów poruszających bieżące zagadnienia i przybliżających życie młodych ludzi, a także otaczający ich świat. Druga zaś, to filmy dla widzów dorosłych wyselekcjonowane z myślą o ich walorach budujących kompetencje wychowawcze i rodzicielskie.
Co roku Kino Dzieci przybliża kinematografię wybranego rejonu. Po ubiegłorocznej podróży na Półwysep Apeniński, w tym roku, dzięki sekcji „Nad Bałtykiem”, festiwal obierze kurs na najlepszą kinematografię dziecięcą z Litwy, Łotwy i Estonii.
W tym roku w programie znajdzie się też druga sekcja narodowa: „Między fiordami – filmy z Norwegii”. Ten skandynawski kraj jest światowym liderem w produkcji filmów dla młodych widzów. Widzowie zobaczą przygody Kacpra i Emmy, perypetie Solana i Ludwika oraz ekranizacje przygód Tiril i Olivera, znanych czytelnikom „Biura Detektywistycznego nr 2”.
W programie 7. MFF Kino Dzieci nie zabraknie także ulubionych przez widzów sekcji: „Kina Dzieci z nosem w książkach” z bohaterami klasyki i najnowszej literatury przeniesionymi na ekran, „Krótkich historii” z zestawami animowanymi i aktorskimi krótkimi metrażami, „Panoramy”, czyli spotkań z bohaterami ubiegłej edycji oraz filmami dla młodych widzów, które pojawiły się w miesiącach poprzedzających festiwal. Po sześciu dotychczasowych edycjach mamy też dla widzów komplet wspaniałych tytułów w sekcji „Klasyka Kina Dzieci”, będącej selekcją ulubionych przez widzów filmów z wszystkich edycji festiwalu.
Oprac. Amelia Bielska