esencjaGdyni.pl | informacje od Was dla Was

Globaltica 2023

Festiwal Kultur Świata Globaltica odbędzie w dniach 20-22 lipca w parku Kolibki. To już 18 edycja festiwalu, który od 2005 roku odbywa się w Gdyni.

Jak w poprzednich latach pierwszy dzień festiwalu to wyjątkowy, kameralny koncert otwarcia, a w piątek i sobotę dźwięki muzyki z całego świata wypełnia zabytkowy i malowniczy park Kolibki położony nad samym morzem na granicy Gdyni i Sopotu.

Co ważne, na festiwalu nie zobaczymy tych tradycji w „muzealnej” formie, zobaczymy raczej żywotność kulturowych inspiracji, odnajdziemy te obszary, gdzie kulturowe korzenie spotykają się ze współczesnością, gdzie to, co osadzone w tradycji staje się pożądane we współczesnej kulturze. Zapraszani muzycy ocalają tradycje od zapomnienia, czerpią z korzeni, by zaprezentować je we współczesnej odsłonie – oryginalne połączenia muzyczne to znak firmowy wielu zespołów, jakie zaprezentowały się w ciągu poprzednich edycji Festiwalu Globaltica. Głównym obszarem działania jest muzyka, jednak festiwal prezentuje także twórczość z innych dziedzin, takich jak literatura, sztuki plastyczne, fotografia czy film.

Główne wydarzenia festiwalowe zlokalizowane są w zabytkowym Parku Kolibki w Gdyni – to przestronna łąka otoczona drzewami, położona nad samym morzem, a jednocześnie znajdująca się przy głównej arterii na granicy Gdyni i Sopotu. Naturalne zalety tego miejsca, nieporównywalne do zamkniętej przestrzeni sali koncertowej, sprzyjają stworzeniu niepowtarzalnej imprezy na wysokim poziomie artystycznym.

W Parku Kolibki zagrają Ivo Papasov & His Wedding Band (którego muzyką zachwycał się m.in. Frank Zappa) i Sahra Halgan, pieśniarka i aktywistka walcząca o wolność Somalilandu za pomocą muzyki odnoszącej się do złotych lat somalijskiego funku. Natomiast koncert otwarcia uświetni Sahib Pashazade, jeden z najbardziej cenionych tarzystów w swoim rodzinnym Azerbejdżanie, któremu będzie towarzyszyć grający na nagarze Kamran Karimov.

Ivo Papasov, postać legendarna – wirtuoz klarnetu, twórca współczesnej muzyki bałkańskiej, już dawno stał się ważną częścią światowej kultury. Muzykę na żywo zaczął grać ze swoim ojcem w wieku 12 lat, a mając lat 16 już występował w zespole weselnym. Urodzony na granicy Bułgarii, Grecji i Turcji, w mieście Kurdzali we wschodnich Rodopach, Papasov gra bułgarską muzykę weselną, którą rozwinął w unikalny, osobisty styl – z międzynarodowymi wpływami muzyki tureckiej, greckiej, bałkańskiej i romskiej, a także jazzu, funku i rocka. Przyjmując niekonwencjonalne podejście do tradycji, zrewolucjonizował ją. Jego niezwykła wirtuozeria i biegła znajomość instrumentu szybko zapewniły mu pozycję najbardziej poszukiwanego artysty weselnego w Bułgarii lat 70-tych.

Sahra Halgan, wokalistka i aktywistka kulturalna, jest prawdziwą światową ambasadorką Somalilandu – byłego brytyjskiego protektoratu na Półwyspie Somalijskim, a od 1991 roku niepodległego kraju, który po straszliwej wojnie domowej pozostaje wciąż nieuznawany przez społeczność międzynarodową. Artystka wykorzystuje swój piękny głos jako narzędzie do przekazywania światu wiedzy o jej ojczyźnie – kraju, o którego istnieniu większość społeczeństwa nie ma najmniejszego pojęcia. Śpiewa o miłości, wdzięczności i potrzebie wspólnoty narodowej, posługując się charakterystyczną dla języka somalijskiego poezją.

Sahib Pashazade jest znany jako „Paganini taru” – jest on absolutnym wirtuozem tej tradycyjnej lutni – instrumentu, którego drewniany korpus wykonany w kształcie ósemki pokryty jest membraną z osierdzia wołu, co nadaje mu charakterystyczny, ostry dźwięk. Sahib urodził się w Baku – ukończył tam studia w Narodowym Konserwatorium. Od 2001 roku jest członkiem Państwowej Filharmonii Azerbejdżanu. Pracował również jako pedagog. Równolegle z karierą akademicką brał udział w trasach koncertowych na całym świecie oraz występował jako solista w ponad 45 krajach.

Oprac. Karol Molęda

Exit mobile version