Hale Targowe Gdynia zapraszają na spotkanie z elementami warsztatu z Mirosławem Studniakiem, który od wielu lat aktywnie działa na polu ochrony dziedzictwa, edukacji sztuki i architektury oraz promocji gdyńskiego modernizmu.
Wtorek, 30 marca, godz. 18.00 Nowe życie rzeczy
Spotkanie odbędzie się w ramach prowadzonego na zlecenie Miasta Gdyni przez Agencje Rozwoju Gdyni od 2018 roku cyklu „Estetyka Nowoczesności” – bezpłatnych spotkań w tematyce renowacji detalu architektury, wzornictwa jak i architektury wnętrz, adaptacji i zero waste. Narracją cyklu jest ponadczasowa wartość: stylu modernizmu, artefaktów wywodzących się z artystycznych rzemiosł, w tym szkoły Bauhaus, przedmiotów codziennego użytku z „historyczną rysą”, czy kolekcji z lat 60/70/80/90. – tego, co oferował niegdyś pchli targ i sprzedaż przedmiotów z drugiej ręki na Halach Targowych. Całość projektu warsztatów domyka koncepcja relacji z dawnymi tradycjami kupieckimi na halach oraz modernistyczny rodowód obiektu.
Mirosław Studniak prowadzi Gdyńską Pracownię Konserwatorską, a także jest pomysłodawcą „Wytwórni Studniak” nowej koncepcji miejsca spotkań, edukacji architektonicznej oraz pracy kreatywnej przy ul. Abrahama. Jego bezpośrednie działania i pasja przyczyniły się do uratowania wielu artefaktów związanych m.in. z detalami architektury gdyńskiego modernizmu, a także wpłynęły na wzrost świadomości i zainteresowania społecznego tematyką ratowania dziedzictwa materialnego i niematerialnego miasta.
W najnowszej serii spotkań gdyński ekspert opowie o swoim życiowym credo, w tym filozofii łączenia potrzeby ratowania cennych śladów przeszłości, z tworzeniem nowej mody w estetyce architektury wnętrz, w której największą wartością jest autentyczna historia, opowiedziana często w bardzo prostej, wręcz surowej formie, unikającej zbędnych kalek czy wystylizowanych upiększeń. Ważnym motywem staje się wewnętrzna potrzeba uratowania rzeczy z nieodległej przeszłości, przedmiotów często z drobnymi ułomnościami czy dysfunkcjami, które dla wielu osób dyskwalifikują te rzeczy przed ich pozostawieniem, w tym eksponowaniem. Stare lustro, metalowe wiadro, drewniana skrzynka, czy mocno wyeksploatowany stół kreślarski to tylko przykłady kilkunastu niechcianych rzeczy, które Studniak postanowił uratować.