Nowoczesny tabor autobusowy i stawianie na nowoczesne, zeroemisyjne rozwiązania – to główne przyczyny, dla których Nagroda Gospodarcza Forum Wizja Rozwoju w kategorii „ekomobilność” powędrowała do gdyńskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej.
Statuetka dla najlepszej w kraju firmy wdrażającej ekologiczne rozwiązania transportowe została wręczona podczas uroczystej gali trwającego właśnie w Gdyni gospodarczego kongresu.
Jeszcze w czwartek przed południem pierwsi prelegenci rozpoczęli gospodarcze dyskusje w ramach tegorocznej edycji Forum Wizja Rozwoju. W Gdyni łącznie przez dwa dni kilkuset przedstawicieli administracji publicznej, biznesu czy świata nauki podejmuje kilkadziesiąt tematów związanych z gospodarczą przyszłością Polski, które podzielono na kilka kluczowych bloków – m.in. poświęconych energetyce, gospodarce morskiej, ekonomii i rynkowi pracy czy geopolityce gospodarczej.
Wieczorem, na podsumowanie pierwszego dnia wydarzenia odbyła się ponadto uroczysta gala, podczas której poznaliśmy tegorocznych laureatów Nagród Gospodarczych Forum Wizja Rozwoju. Łącznie nagrody przyznawano w siedmiu kategoriach: społeczna odpowiedzialność biznesu, badania, rozwój i transfer nowoczesnych technologii, ekomobilność, e-gospodarka, start-up, innowacyjność oraz zarządzanie. O tym, do kogo trafią, zadecydowała dziesięcioosobowa kapituła złożona z przedstawicieli różnych instytucji. Pod uwagę brano łącznie dwieście firm i instytucji z całej Polski.
Jedna z nagród – ta w kategorii „ekomobilność” – pozostanie już w Gdyni. Laur dla firmy „wdrażającej niskoemisyjne i ekologiczne rozwiązania w transporcie” przypadł gdyńskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacji Autobusowej (PKA). – Firma z Gdyni świadcząca usługi w zakresie publicznego transportu, której misją jest zapewnienie punktualnego, bezpiecznego i komfortowego transportu pasażerów. Spółka dysponuje 75 nowoczesnymi autobusami marki Solaris oraz MAN – usłyszeliśmy w krótkim opisie nominacji. W imieniu przedstawicieli miejskiej spółki nagrodę podczas gali z rąk Radosława Kwietnia z BGK odebrał Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.
Przypomnijmy, że gdyńskie PKA realizuje od 2020 roku rozbudowany projekt pod nazwą „Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań”, który został dofinansowany ze środków unijnych.
Projekt dzieli się na dwie części. Pierwsza obejmuje wybudowanie w Gdyni sieci ładowarek dla elektrycznych autobusów – 7 tzw. szybkich ładowarek (stacji pantografowych szybkiego ładowania) na pętlach i przystankach końcowych w różnych dzielnicach oraz 22 standardowe ładowarki (punkty wolnego ładowania plug-in) w bazie PKA przy ul. Platynowej na Pogórzu. Ich wartość to prawie 12,5 miliona złotych. Druga część to zakup 24 fabrycznie nowych, zeroemisyjnych pojazdów, które będą korzystać z nowej infrastruktury – rozstrzygnięto już przetarg i PKA oczekuje na dostawę naszpikowanych innowacyjnymi rozwiązaniami pojazdów marki Mercedes-Benz, które będą kosztować łącznie prawie 80 milionów złotych. Dokładnie 16 z nich to autobusy standardowej długości, a pozostałych 8 – autobusy przegubowe.
Docelowo nowoczesne elektrobusy wyprą starsze pojazdy napędzane silnikami spalinowymi i trafią na linie nr 128, 133, 150, 190 i 282 oraz nocne kursy N40 i N94. Na ulice Gdyni mają wyjechać już w połowie przyszłego roku.