esencjaGdyni.pl | informacje od Was dla Was

Dowód osobisty w smartfonie na równi z plastikowym

Wiosną Sejm zadecydował, że dostępne w aplikacji mobilnej mObywatel dokumenty mają być traktowane tak, jak dokumenty tradycyjne.

Oznacza to, że dowód w aplikacji mObywatel, cyfrowy odpowiednik tradycyjnego dowodu osobistego, ma być honorowany w urzędach, bankach, etc. do potwierdzenia naszej tożsamości, bez konieczności okazywania dowodu plastikowego.

Dokument mObywatel to podstawowy dokument, obsługiwany przy użyciu aplikacji. Będzie wydawany użytkownikowi automatycznie na pięć lat. Skąd weźmie dane użytkownika? Pobierze je z Rejestru Dowodów Osobistych i PESEL. Tym samym umożliwi potwierdzenie tożsamości użytkownika. Aplikacja zakłada również możliwość dokonywania płatności za usługi, które są świadczone przez podmioty publiczne. Ma również ułatwić poświadczanie praw osób z niepełnosprawnościami do wszelkiego rodzaju ulg i zniżek dzięki mobilnej legitymacji osoby niepełnosprawnej.

mObywatel umożliwia też umieszczenie w aplikacji legitymacji służbowej np. nauczyciela, stanowic także mobilny dokument, który potwierdzi prawo wykonywania zawodów medycznych, a nawet prawo jazdy.

Nie wszędzie z aplikacją

Ustawa wyklucza użycie cyfrowego dowodu osobistego w kilku sytuacjach. Tradycyjny plastikowy dokument należy okazać:

Twórcy aplikacji zakładają, że w przyszłości ma ona wysyłać powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Ma również informować o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty i paszport.

Opr. na podstawie money.pl

Exit mobile version