Co z tym prądem?

0
233

1 lipca zaczęły obowiązywać nowe stawki dla taryf stosowanych w gospodarstwach domowych w Taryfie Energa Obrót SA jak również zmianie uległy stawki za tzw. “przesył” wynikające z taryfy Energa Operator S.A.

Tego dnia zaczęła też obowiązywać maksymalna stawka za 1kWh, wynikająca zdziałań regulacyjnych rządu, która wynosi do 31.12.2024r. – 50gr. netto za 1kWh. Jak to się przełoży na nasze rachunki?

W zależności z jakiej grupy taryfowej korzysta Odbiorca, czy jest rozliczany według stałej stawki za kWh przez całą dobę,czy też jego cena jest uzależniona od poszczególnych stref godzinowych w ciągu doby, w których cena jest różna, wartości wahają się od 0,6273zł/kWh do 1,1607zł/kWh (końcowa cena za 1kWh z uwzględnieniem akcyzy oraz podatku VAT). Przy obecnych stawkach za 1kWh z uwzględnieniem rządowej stawki maksymalnej, bez znaczącej zmiany swoich nawyków w zakresie profilu poboru energii w ciągu doby, korzystniej kształtują się koszty w każdej z grup taryfowych wielostrefowych.

W odniesieniu do cen dla grupy G11(całodobowej) można zaoszczędzić w zależności od zużycia i wybranej grupy taryfowej od 50zł do 200zł w II półroczu, ajak dodamy do tego optymalizację poboru energii względem tańszej i droższej strefy,oszczędności mogą przekroczyć ponad400zł w II półroczu.

Musimy jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach: Obecna maksymalna stawka za 1kWhobowiązuje do 31.12.2024r. Trzeba zakładać, że z dniem 01.01.2025r. ceny za energię elektryczną nie będą już podlegały ustawowej regulacji a wyłącznie regulacji taryfowej Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, czyli będzie drożej! Z drugiej strony rok 2025 to kolejny rok wyborczy, zatem zawsze ma swoje prawa – czyli będzie podobnie a może taniej. I najważniejsze: grupę taryfową można zmieniać nie częściej niż raz na 12 miesięcy, lub do 60 dni po zmianie Taryfy, a warunki te każdorazowo określa Umowa lub OWU do umowy.

Źródło: encare.pl