Od prawie czterech lat, na rewitalizowanym osiedlu Zamenhofa – Opata Hackiego na Chyloni młodzi ludzie będą ćwiczyć pod okiem instruktorów sztukę pokonywania odległości z punktu A do punktu B po linii prostej i w najkrótszy sposób – czyli będą ćwiczyć parkour.
Nierzadko przekraczając przy tym własne granice, pokonując swoje ograniczenia i przezwyciężając strach udowadniając samym sobie, że stać ich na wiele. Treningi to część szerszego projektu, w ramach którego młodzież może też liczyć na wsparcie socjoterapeutki i psycholożki.
Jest jednym z założycieli Movement Arena i Gdyńskiej Akademii Parkour. Od 2018 roku GAP prowadzi zajęcia w ramach projektu „Gdynia odNowa – Rozwój usług społecznych świadczonych na rzecz lokalnej społeczności w obszarze Zamenhofa-Opata Hackiego”. Początkowo zajęcia odbywały się w Przystani Opata Hackiego 33. Kilkanaście miesięcy temu prezydent Gdyni zdecydował o udostępnieniu GAP pomieszczeń przy ul. Opata Hackiego 17. A to przed uczestnikami projektu otworzyło zupełnie nowe możliwości: obok sali z materacami i skrzyniami potrzebnymi do trenowania parkoura jest też dobrze wyposażona siłownia.
Zresztą, sama możliwość nie tylko poznania, ale też trenowania parkoura na rewitalizowanym osiedlu ZOH to zupełna nowość. Wcześniej bowiem nie było tu oferty przygotowanej specjalnie z myślą o młodzieży w wieku 13-18 lat.
– Rewitalizacją objęliśmy fragmenty miasta, w których zanotowaliśmy wyjątkowe natężenie problemów społecznych. Działania, które prowadzimy, mają pomóc je przezwyciężyć, pomóc w znalezieniu nowego sposobu na życie, poznaniu własnych silnych stron. Temu między innymi służą, przeznaczone dla dzieci i młodzieży, spotkania z socjoterapeutką czy psycholożką – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Ktoś zapyta: ale dlaczego parkour? To sport, którego uprawianie pozwala przezwyciężyć własne słabości, uwierzyć we swoje możliwości, udowodnić sobie, że mogę. Chcemy pomóc młodym ludziom w odkryciu siły, jaką mają – choć być może jeszcze do końca nie zdają sobie z niej sprawę. Takie podwójne wzmocnienie: psychiczne i fizyczne, to dobry start w dorosłe życie.
Do końca marca 2022 w projekcie przeznaczonym dla dzieci, ich rodziców lub opiekunów oraz dorosłych członków rodzin wzięły udział 63 osoby – korzystają ze wsparcia specjalistek i biorą udział w zajęciach sportowych.
Gdynia odNowa – Rozwój usług społecznych świadczonych na rzecz lokalnej społeczności w obszarze Zamenhofa-Opata Hackiego jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.