Miasto Gdynia przystępuje do realizacji największego w historii i pierwszego w tak dużej współpracy różnych Rad Dzielnic postępowania na wymianę drogowych opraw oświetleniowych.
Celem jest zaoszczędzenie 30% energii elektrycznej, jak również podniesienie bezpieczeństwa, a całość jest realizowana pod nazwą: „Dzielnicowy program bezpieczeństwa poprzez wymianę opraw na LED w lampach drogowych”.
Na terenie naszego miasta znajduje się obecnie niemal 10 000 lamp drogowych będących w zarządzie gminy (część oświetlenia należy bezpośrednio do firmy Energa Oświetlenie). Wiele z nich posiada oprawy dające światło sodowe, które emitują je w kolorze jasno żółtym przy dużym zużyciu energii elektrycznej, a także przy częstej konieczności wymiany źródeł światła. W każdym roku realizowane są nowe instalacje, które są oparte o technologię LED – w celu zapewnienia spójności rozwiązań wymiana jest korzystna ekonomicznie, jak i jakościowo.
Źródła światła LED są aktualnie najkorzystniejszym dostępnym sztucznym źródłem światła, emitują światło białe najbardziej zbliżone do światła słonecznego. Ponadto strumień światła LED jest wolny od niedogodnego efektu migotania, dając dużo większy komfort dla odbiorcy. A co istotne ta technologia pozwala na zaoszczędzenie 30% energii elektrycznej w stosunku do tradycyjnego oświetlenia. W Gdyni konsekwentnie prowadzone są działania w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, jak również unowocześniania systemu zarządzania oświetleniem. W ubiegłym roku rozpoczęto instalację sterowników do zdalnej kontroli obszarami oświetlenia.
W ramach przetargu, w którym wydzielono trzy części, planowana jest wymiana opraw w 11 dzielnicach Gdyni. Realizacja ma się odbywać w okresie wiosenno-letnim tego roku. W ramach tej inwestycji zostaną wymienione na oprawy typu LED łącznie 752 sztuki, w tym 635 ulicznych, 112 parkowych i 5 liniowych.
Program realizowany będzie ze środków przyznanych dla rad dzielnic z „budżetu inwestycyjno-remontowego na lata 2019 – 2023”, w ramach którego zostało wydzielone w budżecie miasta Gdyni 50 mln złotych. Jest to rekordowa kwota, która w poprzedniej kadencji wynosiła 20 mln. Do programu przystąpiły następujące dzielnice: Chwarzno- Wiczlino, Cisowa, Dąbrowa, Działki Leśne, Grabówek, Karwiny, Leszczynki, Obłuże, Oksywie, Pogórze, Pustki Cisowskie- Demptowo. Oferty można składać do 1 marca br. do godz. 10:00, szczegóły postępowania przetargowego na platformie zakupowej UM.