Antoni Brzeski – lekcja z Budżetu Obywatelskiego

0
1104

Nie miał 18 lat, w szkole średniej stawiał dopiero pierwsze kroki, ale jego pomysł na budowę placu do ćwiczeń STREET WORKOUT w Redłowie wypalił niczym prom kosmiczny i w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego 2015 roku zdobył blisko 1000 głosów. Antoni Brzeski – z grupą kolegów – z łatwością przeszedł całą drogę gdyńskiego BO. Razem wypełnili wniosek z opisem inwestycji, zadbali o poparcie sąsiadów, czuwali nad projektem podczas roboczych konsultacji i bardzo energicznie promowali swój pomysł w miejskim głosowaniu. Od grudnia 2016 na polanie przy ul. Kopernika stoi gotowy plac do Street Workout. Może tu ćwiczyć każdy na miarę własnych sił i możliwości.

– Pomysł na budowę placu do ćwiczeń STREET WORKOUT przy ul. Kopernika był moim pierwszym poważnym kontaktem z ideą gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego – mówi Antoni Brzeski. – W 2015 roku rozpoczynałem naukę w szkole średniej, miałem niespełna 17 lat i wcześniej nie zdawałem sobie sprawy z tego, że także ja mogę mieć tak poważny wpływ na życie mojej dzielnicy. Dziś, kiedy stoję przy oddanym właśnie do użytku profesjonalnym miejscem do ćwiczeń fizycznych na świeżym powietrzu wiem, że bardzo się myliłem.

Antek znalazł informacje o Budżecie Obywatelskim w internetowej sieci. Trafił na dyskusję ludzi przygotowujących się do złożenia wniosku w ramach gdyńskiego BO w 2015 roku.
– To mnie bardzo zainspirowało, pomyślałem, że spróbuję własnych sił. Od dawna marzyłem o takim placu i w tamtym momencie postanowiłem, że zmierzę się z wyzwaniem budżetowych procedur – mówi Antoni Brzeski, wracając do początku swojej przygody z BO.

Jaki to był pomysł? – Od kilku lat aktywnie ćwiczę na placach street workout – wyjaśnia. – Najczęściej razem z grupą miłośników tego sportu spotykaliśmy się na bulwarze. Marzył mi się taki profesjonalny plac do ćwiczeń w mojej dzielnicy. Jestem z Redłowa, tu mieszka sporo osób, które chętnie przychodziłyby ćwiczyć i aktywnie spędzać czas. Moim planem podzieliłem się z grupą rówieśników i zaczęliśmy działać.

Antoni przekonał rodziców, że poradzi sobie ze szkolnymi obowiązkami i pisaniem budżetowego wniosku jednocześnie (pisemną zgodę opiekunów musi mieć każdy niepełnoletni pomysłodawca). Potem razem z kolegami zebrał podpisy 25 mieszkańców popierających projekt.

– Wniosek dotyczący budowy placu Street Workout pomogli nam napisać przedstawiciele jednej z profesjonalnych firm, które zawodowo się tym zajmują. Dzięki temu był starannie skalkulowany, myślę, że mogliśmy w ten sposób uniknąć wielu błędów wynikających z braku doświadczenia – podkreśla Antoni Brzeski.
Nie obyło się bez kilku niespodzianek. – Okazało się, że część podpisów popierających wniosek złożyły osoby nie mieszkające w Redłowie – wspomina. – Zrobiliśmy natychmiast dodatkową listę poparcia i jednego dnia zebraliśmy prawie 50 podpisów mieszkańców mojej dzielnicy. Na takie rzeczy trzeba zwracać uwagę, bo ostatecznie mogą mieć wpływ na akceptację całego, nawet najlepszego wniosku – dzieli się swoim doświadczeniem Antoni Brzeski.
– Przed rozpoczęciem głosowania oraz w jego trakcie bardzo energicznie działaliśmy promując pomysł. Korzystaliśmy z wielu możliwości jakie daje Internet, między innymi tworząc grupę 500 osób zapisanych na wydarzeniu „Budujemy Plac Street Workout w Redłowie” na facebook-u. Jednak najważniejszy jest bezpośredni kontakt z ludźmi. Dlatego wyszliśmy do nich z propozycją wsparcia projektu, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Nie ma nic lepszego niż tego rodzaju działania – uważa Antoni Brzeski.

Plac STREET WORKOUT powstał na polanie, na końcu ulicy Kopernika. Jest tam już plac zabaw dla najmłodszych i siłowania pod chmurką z kilkoma urządzeniami. Nowe poręcze i drążki uzupełniają ofertę, zachęcają do ćwiczeń i sportowej aktywności. – Nie ma żadnych przeszkód, aby w tym miejscu spędzać dzieciństwo, młodzieńcze lata i jesień życia – jako aktywny senior, dbający o tężyznę i zdrowie fizyczne – zaprasza wszystkich Antoni Brzeski.

– Budżet Obywatelski był dla mnie lekcją życia, jakiej nie oferuje żadna szkoła – podsumowuje Antoni Brzeski. – Nauczyłem się organizacji i odpowiedzialności, poznałem ciekawych ludzi z miejskiego samorządu, wyniosłem wiele pozytywnych doświadczeń, które napędzają do kolejnych działań.

– Zachęcam kolegów i rówieśników do podobnej przygody. Młodzi mogą osiągnąć sukces w gdyńskim Budżecie Obywatelskim, ponieważ jest on uszyty na naszą miarę i możliwości. W tym roku będę namawiał młodszego brata, żeby złożył własny wniosek i powalczył o zwycięstwo. Na razie jego pomysł to nasza rodzinna tajemnica – zastrzega Antoni Brzeski. – Za pomoc i super współpracę przy budowie placu Street Workout w Redłowie chcę podziękować moim kolegom. Krystian Karczmarczyk, Albert Narkun, Janek Myszka i Michał Nguyen – bez Was nie dałbym rady. Szacunek.

Oprac. Laboratorium Innowacji Społecznych