Święto Marynarki Wojennej

0
317

28 listopada 1918 roku marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną.

Mija 105 lat od tego ważnego wydarzenia. Z tej okazji w Gdyni odbyły się oficjalne uroczystości. Podczas nich poświęcono krzyż przy Kwaterze Pamięci na cmentarzu Marynarki Wojennej, co symbolicznie zakończyło proces powstawania tego ważnego miejsca, które przypomina o bohaterstwie polskich żołnierzy i marynarzy.

Obchody rozpoczęły się po południu w poniedziałek, 27 listopada od uroczystego capstrzyku przy Kwaterze Pamięci na cmentarzu Marynarki Wojennej. To miejsce symboliczne – poświęcone pamięci polskich marynarzy. Podczas uroczystości poświęcono krzyż, który ma nawiązywać do masztu na statku czy okręcie. Ten akt zwieńczył realizację tej inwestycji.

Podczas popołudniowych obchodów nie zabrakło apelu pamięci, a także wybrzmiała salwa honorowa. Jednym z punktów była też ceremonia otwarcia wystawy Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Na koniec uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed Kwaterą Pamięci.

Wtorek, 28 listopada to kolejny dzień obchodów. Rano podniesiono wielką galę banderową na okrętach Marynarki Wojennej. Potem w Kościele Garnizonowym Marynarki Wojennej odbyła się msza święta w intencji Marynarki Wojennej.

Główne uroczystości zorganizowano przed pomnikiem Polski Morskiej. Odbył się tam uroczysty apel, w którym wzięli udział m.in. samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej i służb mundurowych, a także mieszkańcy. Rozpoczęło go odegranie hymnu narodowego z jednoczesnym podniesieniem flagi państwowej na maszt. Następnie z pokładu ORP „Błyskawicy” oddano świąteczny salut armatni. Potem wręczono odznaczenia wyróżniającym się żołnierzom. Nie zabrakło też życzeń dla marynarzy.

Kolejnym punktem było złożenie wiązanek kwiatów przed pomnikiem. Obchody zakończyła defilada Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Obchody były połączone z wernisażem wystawy „Koniec Odysei? Powroty do Ojczyzny drogą morską Gdynia-Gdańsk 1945-1948” przygotowanej przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Można ją oglądać na nabrzeżu Pomorskim. Na 18 panelach można się dowiedzieć więcej m.in. o: repatriacji ludności cywilnej, powrocie do Gdyni statków i okrętów czy żołnierzy.

Oprac. Marek Lutowski