Majówka – pomysły na wspólną zabawę

0
673

W nadchodzący długi weekend majowy warto poświęcić więcej czasu dzieciom i cieszyć się chwilami spędzonymi razem.

Badania przeprowadzone przez Dra Sama Wanga oraz Dr Sandrę Aamodt jednoznacznie wskazują, że zabawa nie tylko pomaga dzieciom w rozwoju poznawczym, fizycznym, społecznym i emocjonalnym, ale także znacząco redukuje poziom stresu. Spędzanie czasu ze starszymi to dla dzieci nie tylko szansa na doskonalenie umiejętności i rozwój kreatywności, lecz także fundament dla nauki, eksploracji, rozwiązywania problemów i budowania zrozumienia świata oraz swojej roli w nim. Eksperci wydawnictwa Nowa Era przygotowali specjalną listę pięciu atrakcyjnych pomysłów na zabawy z dziećmi, które zapewnią wiele radości zarówno najmłodszym, jak i dorosłym.

Zabawa to dla dziecka sposób na dobry rozwój. Zdobywa ono w ten sposób potrzebne w życiu umiejętności – najpierw uczy się chwytać, siadać, pełzać, chodzić, później ćwiczy precyzję ruchów, zwinność, ale też logiczne myślenie czy współpracę w grupie. Nic dziwnego, że rodzice zastanawiają się, jak bawić się z dzieckiem, by najlepiej wykorzystać czas dzieciństwa – rozwinąć sprawność i inteligencję syna albo córki.

Obecność drugiej osoby pozwala dziecku czerpać z zabawy więcej korzyści. Dzieci uczą się i rozwijają w relacji z ważnymi dla siebie osobami. Gdy mierzą się z jakimś wyzwaniem, spoglądają w stronę mamy czy taty i na twarzy rodzica szukają wyrazu aprobaty. Wtedy kontynuują wykonywane zadanie albo próbują pójść o krok dalej. Uwaga rodziców, czas poświęcony przez nich na opowiadanie dziecku historii, czytanie, granie to baza do budowania umiejętności i poczucia własnej wartości dziecka – mówi Joanna Szulc, psycholożka, ekspertka wydawnictwa Nowa Era.

1. Zabawa w gospodarstwo domowe

W domu jest tyle do zrobienia i tyle… do zabawy! Dziecko może pomagać chociażby w sortowaniu prania, nalewaniu płynu do pralki, wyciąganiu z bębna mokrych rzeczy (to zabawa polecana przez specjalistów integracji sensorycznej, bo dobrze stymuluje zmysł propriocepcji). Może wieszać rzeczy na suszarce, dobierając je kolorami, a wysuszone składać, zwijać, wrzucać do szuflad (celowanie parą zwiniętych skarpetek przypomina trening koszykówki). Dla dorosłego to nużący obowiązek, ale jeśli spojrzeć na sprawę z dozą humoru i nastawić się na to, że nie wszystko wyjdzie idealnie, to przecież można się przy okazji dobrze bawić. Dodatkowy zysk: poprzez zabawy z dzieckiem w domu uczymy malca potrzebnych umiejętności, np. sprzątania albo gotowania.

2. Zabawa w Mistrza Kuchni

Zabawy z dzieckiem w kuchni to doskonały trening małej motoryki. Lepienie pierogów, „turlanie” knedli, ugniatanie ciasta ćwiczy sprawność dłoni. Mieszanie sałaty pozwala trenować koordynację ręka-oko i czucie głębokie. Mycie owoców czy warzyw stymuluje dotyk (i uczy zasad higieny). Dziecko może pomagać w zapełnianiu i opróżnianiu zmywarki, sortowaniu sztućców, nakrywaniu do stołu. Zabawy z dzieckiem w kuchni pozwalają wprowadzać je w naukę matematyki, gdy trzeba coś policzyć, zważyć, zmierzyć, sprawdzić proporcje. Świetnym zajęciem jest sprawdzanie, ile miejsca zajmuje w różnych naczyniach ta sama objętość płynu. Co się stanie, gdy szklankę wody wlejemy do wysokiej i wąskiej butelki, a co, jeśli do płytkiej miseczki? Poprzez zabawy w kuchni dziecko oswaja się także ze sztuką gotowania i zdrowego żywienia. Zyskuje wiedzę mającą dobry wpływ na jego zdrowie.

3. Zabawa w lektora – wspólne czytanie

Wspólne czytanie z dzieckiem to nie tylko wspaniała okazja do spędzenia czasu razem, lecz także niezwykle rozwijająca aktywność, która pozytywnie wpływa na wyobraźnię i umiejętności językowe malucha. Aby urozmaicić ten czas, warto nagrywać fragmenty czytanego na głos tekstu, dzięki czemu dziecko będzie mogło później je odsłuchać. Można też pracować z nagraniami, aby poprawiać wymowę i eliminować błędy językowe. Innym sposobem jest naśladowanie głosów ulubionych postaci lub znanych osób, co może być jeszcze bardziej atrakcyjne dla dziecka. Właśnie takie celebrowanie wspólnego czasu wiele dzieci uwielbia – blisko z mamą i tatą, przy ulubionych książeczkach. Wiosenny weekend majowy to idealna okazja, aby sięgnąć po wiersze i opowiadania z nowego numeru „Świerszczyka”, nawiązujące do wiosny lub specjalne wydania, w których znajdują się ciekawe zadania do rozwiązywania.

4. Domowe studio artystyczne

Wielu rodziców pyta, co kreatywnego można robić z dzieckiem. Rzecz w tym, że pociechy z natury są kreatywne, jeśli dorośli im tego nie zabraniają ani nie narzucają swojej wizji tego, jak ma wyglądać obrazek, co jest ładne, a co brzydkie. Kreatywność zaczyna się tam, gdzie dziecko ma swobodę tworzenia, wymyślania, zmieniania – bez obaw, że coś zaplami i zniszczy. Dlatego doskonałym pomysłem jest odpowiednie przygotowanie wnętrza (zabezpieczenie stołu i podłogi folią malarską, usunięcie delikatnych przedmiotów i dokumentów), a potem zachęcenie dziecka do pracy z farbami, masami plastycznymi, kartonem, klejem, krepiną, starymi gazetami, niepotrzebnymi opakowaniami… Jeśli zależy nam na porządku, możemy zaproponować inne kreatywne zabawy, np. rysowanie wymyślonego stworzenia przez dwie osoby. Np. dziecko rysuje tułów, tata dorysowuje ogon, dziecko – głowę, tata – uszy. Co z tego wyjdzie i jak to nazwiemy? Gdzie takie zwierzę mogłoby mieszkać i co jadać? Wariantów jest mnóstwo.

5. Podwórkowe wygibasy

Dzieci wspaniale reagują na bogactwo przyrody – lubią skakać i brodzić w kałużach, kopać szyszki i liście, przyglądać się zwierzętom, gonić motyle, wrzucać kamyki do stawu. Przy okazji ćwiczą wszystkie układy zmysłowe, koordynację ruchów, wytrwałość, wzmacniają odporność i zdobywają wiedzę o świecie. Nieco starsze dzieci zwykle potrzebują większych wyzwań – sprzętów sportowych, akcesoriów do gier. To nie muszą być drogie gadżety – piłka, guma do skakania, frisbee, skakanka, rakietki i lotka, kreda do rysowania po chodniku, kapsle – to wszystko może cieszyć tak samo jak przed kilkoma dekadami. Zwłaszcza w miłym towarzystwie.

Podaruj dziecku swój czas

Spędzanie czasu z dzieckiem oraz bawienie się z nim jest niezwykle ważne dla jego rozwoju i samopoczucia. Dzięki temu dzieci uczą się i rozwijają wiele umiejętności, takich jak komunikacja, wyobraźnia czy empatia. To również okazja do budowania dobrej relacji między rodzicami a dzieckiem oraz zacieśnienia więzi rodzinnych. Warto poświęcać czas na wspólne zabawy i aktywności, które przyniosą radość i satysfakcję zarówno dziecku, jak i dorosłym.

Zabawa z dzieckiem dobrze wpływa na obie strony – także na rodzica. Obserwując córkę lub syna, dowiaduje się wiele o niej lub o nim. Uczy się reakcji, wzmacnia więź, czuje się bardziej kompetentnym rodzicem. Ale czy cały czas trzeba się bawić z dzieckiem? Nie! Starszy przedszkolak, uczeń potrzebuje także zabaw z innymi dziećmi, bo w ten sposób nabywa kompetencje społeczne. Ma też prawo do chwil samotności, spokojnego namysłu. Rodzic zaś ma także prawo odpocząć, zająć się swoim hobby lub popracować.

Informacje o Wydawnictwie Nowa Era
Nowa Era to największe w Polsce wydawnictwo edukacyjne z kompleksową i nowoczesną ofertą obejmującą wszystkie etapy edukacyjne oraz wszystkie przedmioty, w tym także języki obce oraz największy w Polsce wybór kartografii szkolnej. Ofertę Grupy Nowa Era uzupełniają nowoczesne rozwiązania informatyczne, oprogramowanie wspomagające zarządzanie oświatą (firma VULCAN) oraz produkty z obszaru specjalnych potrzeb edukacyjnych, w tym popularna seria eduSensus (dotychczas firma Young Digital Planet). Nowa Era to również wydawca najstarszego w Europie czasopisma literackiego dla najmłodszych „Świerszczyk”. Nowa Era to lider nie tylko w skali swojej działalności, ale przede wszystkim w obszarze najwyższej jakości rozwiązań edukacyjnych. Publikacje Nowa Era można znaleźć niemal w każdym szkolnym tornistrze. Towarzyszą one uczniom od początku ich przygody z książką aż do najważniejszego egzaminu – matury.

mat. wydawcy

Oprac. Małgorzata Trasna