Jubileusz Kolosów 🗓

0
571

Już w piątek, 24 marca w hali Polsat Plus Arena Gdynia rozpoczynają się jubileuszowe 25. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów – Kolosy (za rok) 2022.

Przez trzy dni zobaczymy pełny przegląd najciekawszych i najważniejszych dokonań eksploracyjnych ostatnich dwunastu miesięcy, mnóstwo inspiracji, nie zabraknie też… niespodzianek. Wstęp jest wolny.

Góry ponad wszystko

Opowieści na wysokim poziomie na Kolosach nie brakowało nigdy. Zarówno w przenośni, jak i dosłownie. Nie inaczej będzie tym razem. Najwięcej pokazów z wypraw wysokogórskich zobaczymy w niedzielę.

Super Kolosa za całokształt dokonań otrzyma legenda polskiego himalaizmu Janusz Majer. Monika Witkowska, członkini kapituły Kolosów opowie, jak stała się dopiero drugą po Wandzie Rutkiewicz Polką na K2. Mało tego, na Kolosach spotkamy również Polkę, która na K2 wspięła się jako trzecia – Dorota Rasińska-Samoćko także dokonała tego w ubiegłym roku, realizując niesłychanie ambitny projekt wejścia na siedem ośmiotysięczników w zaledwie trzy miesiące.

Ponadto o bardzo udanej i różnorodnej wyprawie w Karakorum opowiedzą członkowie Beskid Expedition Team (Piotr Krzyżowski, Radosław Woźniak), a Łukasz Dudek przedstawi relację ze wspinaczki w Tyrolu.

Nie zabraknie też naszej nowej polskiej specjalizacji, czyli zjazdów z ośmiotysięczników. Bartosz Ziemski wszedł bez z tlenu na Broad Peak i Gaszerbrum II i z obu szczytów zjechał na nartach. Będzie też okazja, by świętować preludium do siedemdziesiątych urodzin Alka Lwowa.

Długi marsz w sobotę

Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się wśród wyczynowych podróżników długodystansowe szlaki piesze. Czasem przemierzane marszem, innym razem na nartach, a bywa, że także… biegiem. Relacje z takich przedsięwzięć zdominują program Kolosów w sobotę.

Mateusz Waligóra opowie o tym, jak poczuł, że już nic nie musi, gdy dotarł do bieguna południowego, Łukasz Supergan – o trawersie (swoją drogą wspólnie z Waligórą) Grenlandii, a Agnieszka Dziadek porówna amerykańskie szlaki piesze (których jest „koronowaną królową”) z „wycieczką” przez Norwegię.

Będzie też coś dla tych, którzy na Kolosach szukają nowych inspiracji: Pan Hulajnoga, czyli Paweł Kalinowski, spróbuje przekonać publiczność do podróżowania mniej popularnym jednośladem. Jan Skulicz postawi na klasykę (rower), za to po drogach położonych najwyżej na świecie, a Szymon Makuch opowie o tym, że „w biegu” wcale nie musi oznaczać „po łebkach”, może za to – „przez Hindukusz, Himalaje i Karakorum”.

Z wiatrem i pod wiatr

Mocną reprezentację, co raczej nie powinno dziwić, będą mieli w Gdyni również żeglarze. Stali bywalcy Kolosów, Maciej Sodkiewicz i Ewa Banaszek, zabiorą nas w rejs po niezmiernie rzadko odwiedzanej przez jachty Zatoce Hudsona, Ola Rapp i Michał Palczyński na co najmniej równie nieoczywiste Aleuty.

Będzie też sporo wspominania i pokazów jubileuszowych: Henryk Wolski przypomni rejs Fuegią wzdłuż wybrzeży Ziemi Ognistej w 200. rocznicę urodzin Karola Darwina, Andrzej W. Piotrowski opowie o dokończeniu przerwanej przez pandemię wyprawy z Chicago przez Azory do Polski na jachcie Kpt. Wagner II. W hali Polsat Plus Arena Gdynia pojawią się też uczestnicy legendarnej Pierwszej Studenckiej Wyprawy Dookoła Ameryki Południowej z lat 1972-1973, czyli dokładnie sprzed pół wieku. A jeśli ktoś chciałby zdobyć autograf kpt. Krzysztofa Baranowskiego, powinien przyjść wczesnym sobotnim popołudniem do sali seminaryjnej.

Blisko, jeszcze dalej

W tym roku w Gdyni spotkamy również kilkukrotnie nagradzanych za najlepsze prezentacje: Dominika Szmajdę (kolejna kajakowa wyprawa do „jądra ciemności”, tym razem w Kamerunie), Krzysztofa Storego (który zjeździł kilka krajów w poszukiwaniu tygrysów) oraz Piotra Strzeżysza (on był i jest i po prostu wszędzie, zawsze na rowerze). O swoich ostatnich podróżach opowiedzą ponadto m.in. Maciej Besta (konsekwentnie eksplorujący Syberię), zawsze nadzwyczaj kreatywny Marcin Korzonek (tym razem na rowerze przejechał Jordanię) czy Mateusz Wrazidło i Dominik Bac (ach, co to był za rejs na Spitsbergen!).

Miłośnicy historii polskiej eksploracji nie powinni przegapić piątkowej prezentacji Doroty i Dariusza Grochalów o pionierskiej i romantycznej podróży pierwszego Polaka, który okrążył świat samochodem – Jerzego Jelińskiego.

Wokół sceny

Oprócz wymienionych, na scenie Kolosów oraz w kuluarach jak co roku spotkamy też mnóstwo innych osób z polskiego środowiska podróżniczego. Swoją obecność w Gdyni potwierdzili: Joanna Pajkowska, Leszek Cichy, Piotr Chmieliński, Dawid Andres, Andrzej Ciszewski, Kamila Kielar czy Tomek Michniewicz. Trzydniowe święto podróżników zwieńczy w niedzielne popołudnie koncert grającego znakomity morski folk zespołu Atlantyda.

Czytajcie, a znajdziecie

Oprócz pokazów na dużej sali hali Polsat Plus Arena Gdynia, która pomieści nawet cztery tysiące widzów, na parterze, w sali seminaryjnej od piątkowego popołudnia do niedzieli czekają na publiczność warsztaty prowadzone przez naszych ekspertów – od fotograficznych, przez górskie po bardzo specjalistyczne, medyczne. Również tam, w sali seminaryjnej, o swoich książkach opowiedzą autorzy literatury podróżniczej, w tym finaliści Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego za najlepszy książkowy debiut w tej dziedzinie.

Przez cały czas trwania 25. OSPŻiA w hali Polsat Plus Arena Gdynia będzie można oglądać także wystawy: cykl fotografii Wojciecha Prażucha zatytułowany „Oni”, prace zakwalifikowane do finału konkursu FotoGlob, mini wystawę zdjęć z realizacji żeglarskiego projektu „Polsko-ukraiński Zalew Szczeciński 2023”.

Dodatkową atrakcją będzie zabytkowy samochód z wyprawy Jerzego Jelińskiego z lat 1926-1928.

Co, gdzie, kiedy?

25. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów – Kolosy (za rok) 2022 odbędą się w dniach 24-26 marca, od piątku do niedzieli, w hali Polsat Plus Arena Gdynia. Wstęp jest wolny.

Oprócz prezentacji wypraw (nie tylko nominowanych do nagród) oraz uroczystego wręczenia Super Kolosa, Kolosów za podróżnicze dokonania roku w pięciu kategoriach (Alpinizm, Eksploracja jaskiń, Podróże, Wyczyn, Żeglarstwo), Nagrody im. Andrzeja Zawady dla młodych podróżników, Nagrody Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby i Nagrody Macieja Kuczyńskiego za najciekawszą debiutancką książkę o tematyce podróżniczej, na stoiskach wystawców w hali Polsat Plus Arena Gdynia będą się odbywały również spotkania z autorami książek i wydawcami oraz salon sprzętu outdoorowego. Z sobotnich prezentacji na dużej sali w hali Polsat Plus Arena Gdynia zostanie przeprowadzona transmisja online.

Organizatorami 25. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są miasto Gdynia i Agencja Mart.

Tekst: Janusz Janowski

Oprac. Karol Molęda

Scheduled Featured miasto