Ratownicy dla ulicy

0
651

Gdy na dworze zaczyna robić się zimno i nieprzyjemnie oni wyruszają w różne zakątki miasta, aby nieść pomoc tym, którzy pozostają bez dachu nad głową.

W trakcie podejmowanych co tydzień działań “Gdyńscy ratownicy dla ulicy” docierają do miejsc przebywania osób w kryzysie bezdomności, upewniają się, że ich zdrowiu i życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, a gdy wystąpi taka potrzeba, udzielają adekwatnego wsparcia. Akcja, która w tym roku organizowana jest trzeci raz, potrwa do wiosny.

“Gdyńscy ratownicy dla ulicy” to wspólne działania Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni oraz Poszukiwawczego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które rozpoczęły się w 2020 roku. Wówczas udzielając porad, zmieniając opatrunki itp. pomagali tym, którzy raz w tygodniu jedli ciepły posiłek wydawany przez parafialny zespół Caritas w klasztorze oo. Franciszkanów na Wzgórzu św. Maksymiliana.

Jak podkreśla Maciej Kruszyński, ważne jest także to, że osoby, z którymi pracują znają “Ratowników”, wiedzą, że mogą uzyskać od nich pomoc.

W 2021 roku “Ratownicy dla ulicy” wyruszyli w teren patrolując ulice Gdyni raz w tygodniu. W tym roku patrole są prowadzone są w poniedziałki oraz czwartki. Uczestniczą w nich kolejno część zespołu i służby mundurowe oraz streetworker i pracownik socjalny Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni oraz ratownicy z Poszukiwawczego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Uczestnicy akcji uzupełniają się w wielu obszarach, w tym m.in. pierwszej pomocy, profilaktyki zdrowotnej czy społecznej. POPR zapewnia zaplecze medyczno-techniczne dla wspólnych patroli.

Nasi ratownicy zaopatrują rany i drobne urazy, kontrolują podstawowe parametry życiowe, prowadzą edukację w zakresie stosowania posiadanych środków medycznych, higieny i zagrożeń zdrowotnych wynikających z “ulicznego trybu życia” – mówi Kamil Sowiński, wiceprezes zarządu POPR dla portalu gdynia.pl. – W przypadkach gdzie wymagany jest transport do placówki ochrony zdrowia lub noclegowni korzystamy z naszego ambulansu. W naszych zasobach posiadamy wiele specjalistycznego sprzętu, który na szczęście nie znalazł jeszcze zastosowania podczas czwartkowych patroli. Streetworkerzy z CRiIM-u robią niesamowicie dobrą robotę. Na uznanie zasługują przede wszystkim: wiedza gdzie kto aktualnie przebywa, jakie ma potrzeby, po konkretny plan na jego wyjście z “kryzysu”. 

Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej wspiera osoby bezdomne i zagrożone bezdomnością. Poza procesem wychodzenia z bezdomności uwzględniającym znaczne zaangażowanie uczestnika, Centrum prowadzi także działania profilaktyczne i interwencyjne, w które wpisują się właśnie patrole “Ratowników”.

Oprac. Karol Molęda