Nietypowy rajd rowerowy 🗓

0
794

Na czym polega 24h Rajd Rowerowy ARKUN i czy jeżdżenie w kółko nie jest nudne?

Słyszeliście kiedyś o 24 godzinnym wyścigu samochodowym Le Mans? Podczas tych zawodów kierowcy mają za zadanie przejechanie jak największej liczby okrążeń w ciągu doby. Podobne założenie przyjęto przy organizacji rowerowej wersji tego francuskiego pomysłu. Jest to wyścig zespołowy, polegający na osiągnięciu przez maksymalnie czteroosobową drużynę w sumie jak największej liczby pętli ciągu jednej doby. Na trasie o długości około 10 km będzie mógł znajdować się tylko jeden rowerzysta reprezentujący dany team. Dopuszcza się start indywidualny.

Czy takie jeżenie nie jest nudne?

Rosnąca z roku na rok liczba uczestników zaprzecza tej tezie. Jak powtarzają zawodnicy, trasa o każdej porze dnia i nocy wydaje się być inna a największe znaczenie ma pogoda. W 2019 roku od godziny 19.00 do 3 rano padał rzęsisty deszcz. Leśne drogi i ścieżki zmieniały się to w rwące potoki, to w błotniste pułapki aby nad ranem przeschnąć i utworzyć zaskakujące kombinacje bagna przysypanego piaskiem. To było ekstremalne wyzwanie, które przede wszystkim doświadczyło osprzęty rowerowe. Jednak zarówno w 2018 jak i 2020 czy 2021 roku pogoda była wyjątkowo łaskawa, co automatycznie przełożyło się na ilości wykonanych okrążeń jak i nowe trudności na trasie – rozjeżdżony piach mocno spowalniał nieuważnych sportowców.

Czy zawody są dla profesjonalistów?

Zdecydowanie nie! To przede wszystkim wydarzenie dla wytrwałych strategów. Czteroosobowa drużyna przez dobę wykonuje około 40 okrążeń (zeszłoroczni rekordziści “wykręcili” 57 kółek!), co średnio daje 10 okrążeń na osobę czyli około 95km. Czy to dużo na 24 godziny? Wszystko zależy od strategii, która powinna być kluczowa dla każdego zespołu. Warto bowiem zdecydować przed zawodami, czy zmiany robić co okrążenie czy może co trzy kółka, dzięki czemu nasz kolarz numer 4 może w sumie spokojnie przespać całą noc i rano z impetem ruszyć na trasę? A może póki się nie ściemni a potem od samego rana wysyłajmy co okrążenie sprinterów a nasz najwytrzymalszy rowerzysta pedałuje całą noc? Ile zespołów, tyle koncepcji.

Co jeśli nie zbierzesz pełnej drużyny?

Regulamin zezwala na wszelkie kombinacje liczby zawodników w danym zespole, nie większe niż czterech rowerzystów. W czasie trwania zawodów nie można zmieniać zawodników na innych niż tych zgłoszonych u organizatorów.

Czy start indywidualny jest możliwy?

Od początku istnienia imprezy pojawiali się soliści a od zeszłorocznej imprezy utworzono dla nich osobną kategorię. Jedni traktują start w rajdzie jako formę ekstremalnego zakończenia sezonu, poruszając się na rowerach z sakwami i robiąc po każdej pętli godzinny odpoczynek, inni podchodzą bardzo poważnie, starając się pobijać co okrążenie czas przejazdu.

Czy trasa jest trudna technicznie?

Wyznaczony odcinek określono w kategorii raczej łagodnych, bez dużych różnic wysokości, ostrych podjazdów i niekontrolowanych zjazdów. Szlak zawodów prowadzi drogami szutrowymi i gruntowymi przez lasy mieszane, gaje oraz polne ścieżki turystyczne. Droga będzie oznaczona strzałkami i taśmami oraz fosforyzującymi w nocy kierunkowskazami. Można zapoznać się z całą trasą pod adresem: www.traseo.pl/trasa/24h-rajd-rowerowy-arkun.

Czy będzie gdzie się zdrzemnąć lub umyć?

Jeśli obostrzenia pandemiczne zezwolą, dla uczestników będzie przygotowana “cicha sala” w budynku pobliskiego OSP, gdzie będzie można w warunkach polowych zaznać odpoczynku. Oprócz tego w obiekcie do dyspozycji zawodników są sanitariaty oraz prysznice. W niedzielne południe dla wszystkich uczestników przygotowany będzie ciepły poczęstunek.

Co jeśli nie trasa 24h?

Organizatorzy przygotowali dodatkową propozycje: rundę 10 godzinną, trwająca od 8.00 do 18.00 w niedzielę 11 września. Na tej czasówce obowiązują te same zasady co na trasie 24h.

Zgłoszenia przez formularz www.rajdarkun.pl. Zgłoszenie jest ważne, jeśli zostanie potwierdzone dokonaniem wpłaty na konto organizatora: Fundacja Arkun 07160011141893685490000001 Bank BNP Paribas

Partnerzy wydarzenia: CST, centrumrowerowe.pl, Radio Kaszebe, kartuzy.info, sportnakaszubach.pl, Esencja | kreatorzy reklamy

Paweł Musiał  – redaktor naczelny portalu esencjagdyni.pl, prezes agencji reklamowej ESENCJA, członek Rady Fundacji ARKUN wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Leszczynki, były członek Komitetu Rewitalizacji przy Prezydencie Miasta Gdynia i zespołu tematycznego UrbanLab do spraw rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i partycypacji przy Prezydencie Miasta Gdynia, założyciel i moderator Forum Gdyńskich Rad Dzielnic.

od do
Scheduled aktywnie Featured